Veranda Dekorasyon Fikirleri

Nikator

Admin
Yetkili Kişi
Veranda Dekorasyon Fikirleri

Yazları güzel ve doğayla iç içe vakit geçirmek için verandalar vazgeçirmez alanlardır. Veranda evin dış kısmında, genelde üstü kapalı ve etrafı korkuluklarla çevrili balkon tipine benzeyen yapıdır. Genelde evin hemen yanına yapılırken bazı evlerde bahçenin orta kısımlarında bulunmaktadır.

Mobilya Fikirleri

Verandalar evin dış kısmında bulunduğundan mobilyalar suya, sıcağa, neme ve çeşitli hayvanların vereceği zararlara karşı dayanıklı olmalıdır. Bahçe ve balkonlar için tasarlanmış mobilyaları tercih etmek gereklidir. Hazır koltuklar ve hasır tekli koltuklar kullanılabilmektedir. Eski ve modern mobilyaları karıştırarak da güzel bir görünüm kazanılabilir. Koltukların üzerine renkli ve yumuşak minderler yerleştirilebilir. Koltuk veya sedirlerin yanların ince örtüler bırakılarak renk katılır. Küçük bir sandalye ve masa ile verandanın ayrı bir yerinde kahvaltı ve akşam yemekleri için ortam oluşturulur. Sallanan koltuk da gayet konforlu bir tercih olacaktır. Orta sehpa konulup üzeri süslenebilir.

Aydınlatma Fikirleri

Koltukların üzerine dış mekanlar için dekoratif lambalar kullanılabilir. Koltuk ve çatı direkleri arasına küçük dekoratif lambalar yerleştirilebilir. Duvarların üzerine eski tarzda aydınlatma üniteleri kullanılabilir. Sehpa ve masanın üzerine mumlar yerleştirilebilir. Mumlar rüzgar nedeniyle söneceğinden cam kavanozların içine konulması daha uygundur. Nostaljik bir hava yakalamak isteyenler için gaz lambaları da güzel bir aydınlatma fikridir.

Aksesuar Fikirleri

Perdeler dekoratif olarak vazgeçilmez aksesuarlardır. Verandanın bir yerine kilim serilebilir. Yapılan dekorasyon ile kilimin modern veya otantik olmasına karar verilir. Dış sırasına veya iç sırasına dekoratif saksılar yerleştirilebilir. Orta sehpaya vazo konulabilir ve vazonun içine taze renkli çiçekler konulabilir. Koltukların yanına büyük renkli vazolar konulabilir. Korkuluklara tüller veya renkli ince kumaşlar asılabilir. Bir sepetin içine meyveler konulabilir ve sepetin etrafı çiçeklerle süslenebilir. İmkan varsa sandalyelerin üzerine renkli minderler serilerek sıcak bir görünüm elde edilir.
 
Yukarı