Sohbete Başlama Sözleri

Nikator

Admin
Yetkili Kişi
Sohbete Başlama Sözleri

Duyguların ve düşüncelerin yazılı veya sözlü olarak aktarılması iletişimdir. İletişimde beden dili, jest ve mimikler de vardır. Sohbet de bir iletişim şeklidir. Her sohbet iletişimdir fakat her iletişim sohbet değildir. Sözlü veya yazılı olarak yapılabilir. Yazılı olarak yapılan sohbetler genellikle sanal ortamda gerçekleşir. Birisiyle tanışırken yani sohbete başlarken gelişi güzel sözler kullanılmamalıdır. Özellikle karşı cinsten bir bireyle sohbete başlanılmak isteniyorsa mesafeli, saygılı ve dikkatli olunması gerekmektedir.

Hangi Yanlışlar Yapılmamalı?

Öncelikle sosyal medya çok fazla kullanıldığı için yeni insanlarla tanışmak olağan bir şeydir. Yazılı olarak sohbete başlanılacak kişide iyi bir izlenim bırakılmak isteniyorsa dil kullanımına özen gösterilmesi gerekmektedir. Bir zamanlar sesli harfleri yazmamak moda oldu ise de şimdiki zamanda hoş karşılanmamaktadır. Bu sebeple sesli harfler eksiksiz olarak yazılmamalıdır. Daha sonra eklerin yazımına da özen gösterilmelidir. Gerek -da, -de olsun gerek ''ki'' bağlacının yazımı olsun. Yazı dilinin doğru kullanılması kesinlikle çok önemlidir. Ayrıca noktalama işaretlerinin kullanımı da göz ardı edilmemelidir. Dilin kullanımı sadece yazı dilinde değil sözlü olarak da büyük önem arz etmektedir. İstanbul Türkçesi olarak adlandırılan standart Türkçe'nin kullanımı karşı tarafta iyi bir izlenim bırakmaktadır. Diğer yapılması gereken şey ise gereksiz samimiyetten uzak durulması, samimiyet içeren ''Canım, bebeğim'' tarzında hitaplar fikir olarak dahi hiç hoş olmadığı için hem yazılı hem sözlü olarak kaçınmak gerekmektedir.

Sohbete Nasıl Başlanmalı?

Hem yazılı hem de sözlü olarak ''Merhaba'' ile sohbete başlamak gayet yerinde ve ölçülü olmaktadır.

Merhaba dışında ''Selam'' kelimesiyle de sohbete başlanabilir. Ya da ''Merhaba nasılsınız?'' , sabah ise ''Günaydın'' veya ''Gününüz aydın olsun'' akşam ise '' İyi akşamlar'' şeklinde rahatlıkla sohbete başlanabilir. Asıl önemli olan taktik karşıdaki kişiye karşı mesafeyi korumak, saygı sınırlarını aşmamak ve Türkçeyi iyi kullanmaktır. Bu şekilde yapılan sohbetlerin iyi sonuç verme oranı, gereksiz samimiyet içeren, bozuk Türkçe ile yapılan sohbetlere göre daha yüksek ve daha etkileyicidir.
 
Yukarı