Sivas Kongresi, Samsun'da yakılan bağımsızlık ateşinin hedefine doğru ilerlemesini sağlayan bir dönüm noktasıdır

Hatay Haber

Admin
Yetkili Kişi
Sarı Zeybekler Derneği Genel Merkezi, Sivas Kongresi’nin yıldönümü dolayısıyla mesaj yayınladı.
Dernek adına açıklamayı yapan Sarı Zeybekler Derneği Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Bilen, “Türk Milleti, Birinci Dünya Savaşı'nın ardından başlayan işgal girişimlerine Gazi Mustafa Kemal’in önderliğinde başkaldırmış, ağır koşullara ve yoksunluklara karşın, Kurtuluş Savaşı'nın tüm aşamalarında gösterdiği onurlu direnişle yurdunu korumuş, bağımsızlığından ödün vermemiştir” diyerek açıklamasına şöyle devam etti :

“Milletimizin seçilmiş temsilcilerinin katılımıyla toplanan Sivas Kongresi, bu süreçte atılan ve ulusal birliğin gerçekleştirilmesinde büyük önemi bulunan tarihsel bir adımdır. Sivas Kongresi, Türk Milletinin egemenliğine sahip çıkması, umudunu, güvenini ve inancını yitirmemesi yönündeki çabalarının bir parçasıdır.
Amasya Genelgesi'yle toplanması öngörülen Sivas Kongresi ile Erzurum Kongresi kararlarının genelleştirilerek benimsenmiş, vatanın bölünmez bir bütün olduğu ve milletin bağımsızlığına sahip çıkma konusundaki kararlılığının tüm dünyaya ilan edilmiştir.

Sivas Kongresi'nde Kurtuluş Savaşı'nın ana programı oluşturulmuş, işgal hareketine karşı konulacağı, yurdun parçalanamayacağı ve her koşulda savunulacağı bir kez daha vurgulanmıştır. Dayatmaların, kimi ülkelerin güdümüne ve koruması altına girme yönündeki yaklaşımların reddedildiği Sivas Kongresi, Samsun'da yakılan bağımsızlık ateşinin hedefine doğru ilerlemesini sağlayan bir dönüm noktasıdır.

Mustafa Kemal’in ‘Burada bir milletin kurtuluşunu hazırlayan kararlar verildi’ sözüyle önemini ortaya koyduğu Sivas Kongresi'nin, tarihimizde saygın yeri bulunmaktadır. Kongre'de alınan kararlar, ulusal egemenliğe dayanan, tam bağımsız Türkiye Cumhuriyeti'nin habercisi niteliğindedir.

Atalarımızdan aldığımız birlik, beraberlik ve dayanışma ruhuyla Türkiye, bağımsızlığından ödün vermeden, kimliğini, kültürünü ve değerlerini yitirmeden gelişme çabalarını sürdürecek, muasır medeniyetler seviyesine ulaşma başarısını mutlaka gösterecektir. Bölünmez bütünlüğümüzün, birlik ve beraberliğimizin korunması, kültürümüze, milli ve manevi değerlerimize sahip çıkılması, Türkiye Cumhuriyeti’nin sonsuza kadar var olmasının en önemli koşuludur.
Sivas Kongresi'nin yıl dönümünde, başta Gazi Mustafa Kemal olmak üzere, Sivas Kongresi'nin değerli üyelerini, Kurtuluş Savaşı'nın tüm kahramanlarını gönül borcu ve saygıyla anıyor, Aziz şehitlerimize ve Kahraman gazilerimize şükranlarımızı sunuyorum.”
 
Yukarı