Sanayi İşçisi Ne İş Yapar?

sonay web
Sanayi İşçisi Ne İş Yapar?

Sanayi işçisini üretime direkt olarak katılan çalışan olarak tanımlayabiliriz. Sanayi işçisine üretimde bedenen çalışma gerektiren noktalarda ihtiyaç duyulur. Günümüzde bu bedenen çalışma daha çok makine operatörlüğü olarak görülmektedir.

Nasıl Sanayi İşçisi Olunur?

İmalat yapan sektörlerde ihtiyaç duyulan sanayi işçisi meslek liselerinden yetişebildiği gibi, alaylı olarak da usta çırak ilişkisi neticesinde yetişebilir. Bu ikisinin birlikte olması sonucunda yetişen sanayi işçisi ise maksimum fayda sağlayacak olanıdır. Bunun nedeni okulda teorik eğitimini aldığı konuları, usta çırak ilişkisini yaşayabileceği bir ortamda pratikte de tecrübe edebilecek olmasıdır.

Sanayi İşçisinin Önemi Sanayi işçisi; ülkelerin kalkınmasında büyük öneme sahip, üretim veya reel ekonomi diye adlandırdığımız sektörün vazgeçilmez bir parçasıdır. Varlığı kadar kalitesi de çok önemlidir. Sürekli ve katma değerli kalkınma için devlet politikası olarak özendirilmesi gereken bir meslektir. Günümüzde en çok sıkıntı çekilen konuların başında kaliteli sanayi işçisi yetersizliği gelmektedir. Bu durum ara eleman yetersizliği olarak da adlandırılmaktadır. Bunun önüne geçilebilmesi için mesleki eğitim teşvik edilerek, özendirilerek yeterli sanayi işçisinin yetişmesi sağlanabilir. Böylece üretim sektörünün bu büyük problemi de çözülmüş olur.

Nerelerde Çalışır? Üretim yapan sanayi firmalarında makine operatörü - montaj elemanı olarak,
Oto Tamiratı yapan atölyelerde tamirci - kaportacı - boyacı - frenci - camcı - tornacı - kaynak operatörü v.b olarak, çalışabilir.

Ne kadar kazanır?
Başlangıçta asgari ücretle işe girmiş olsa bile tecrübesi arttırdığı ve kendini geliştirdiği ölçüde geliri de artacaktır. Günümüzde özellikle CNC İşleme makinelerinde çalışan makine operatörlerinin gelirleri tecrübeleri ve becerilerine göre değişiklik göstermekle birlikte aylık 6000 TL'yi bulabilmektedir. Mesleki eğitimin yeterli olmaması nedeniyle şu anda yeterli sanayi işçisi bulunamamaktadır. Bu da kaliteli ve iyi yetişmiş sanayi işçilerinin yüksek ücretle çalışabilmesini sağlamaktadır.