Sanayi De Nasıl Usta Olunur ?

Nikator

Admin
Yetkili Kişi
Sanayi De Nasıl Usta Olunur ?

Sanayi, günümüzde neredeyse en çok uğranılan yerlerden biri haline gelmektedir. Sanayiler; yedek parçadan tamire, boyadan lastik bakımına kadar geniş yelpazeye sahiptir. Sanayideki işlerin bir düzen içerisinde devam etmesi hem çalışanlar açısından hem müşteri açısından önem arz etmektedir. Eğer bir disiplin içerisinde gerçekleşmezse istenmeyen durumlar ortaya çıkmaktadır. Bu yüzden geçmişten günümüze varlığını hala sürdüren usta- çırak ilişkisi sanayilerde devam etmektedir.

İyi Bir Çırakta Bulunması Gerekenler

Bir çırak her işten önce ön hazırlığını yaparsa işini verdiği önem anlaşılmaktadır. Çırak, aynı zamanda çalışkan, dürüst olmalıdır. Çırağın ustalık yolundaki ilk ve önemli adımları bunlar olmaktadır. Ustaların amacı iyi bir öğretici olmasıdır. Bu yüzden çırak ustasına son derece saygılı olmalıdır. Usta da çırağa aynı şekilde tecrübelerini aktardığı takdirde kendinden iyi bir usta yetiştirmiş olmaktadır. İş yerlerindeki alt yapı uygunluğu çırağın yetişmesindeki önemli faktörlerden birisi olmaktadır. Çırak bulunduğu yerden ne derece istifade edebilirse usta olma süreci de o kadar hızlı olmaktadır.

Çıraklıktan Ustalığa Geçiş Süreci

Genellikle ortaokulu bitirdikten sonra tahsil hayatına devam etmek istemeyen çocuklar sanayiye verilmektedir. Bu andan itibaren o çocuğun çıraklık süreci de başlamış olmaktadır. İlk defa işe başlayan birinden bir anda üstün performans beklenemez. Haliyle çıraklık süreci sabır gerektirmektedir. Kesin bir süresi olmamakla birlikte işi tam anlamıyla öğreninceye kadar çıraklık serüveni devam eder.

Sonuçta usta olmak o kadar basit bir mevzu değildir. Sadece sanayide değil hayatın her alanında usta olmak kolay değildir. Ustayı farklı kılan şeyler bulunmaktadır. Hayat tecrübesi, o iş üzerindeki bilgisi, yılların birikimi ve daha birçok şey bulunmaktadır. İyi bir usta işini şansa bırakmaz. İhtimal üzere yapılan bir işin neticesi tam olarak bilinmektedir. Haliyle bu durumda ustalığının sorgulanmasına yol açmaktadır. Bu yüzden bir sanayi içinde işini seven, işinden anlayan ve insanların memnun kaldığı bir usta olmak için bu süreçler önem arz etmektedir.
 
Yukarı