Samandağ St. Simeon Manastırı

Kerim Yılmaz

Admin
Yetkili Kişi
Türkiye’nin Tek Stylite Manastırı;St. Simeon

M.S. 6. yüzyılda yapılan manastır Antakyalı St. Simeon’un bir sütun üzerinde 40 yıl yaşadığı yer olarak ün yapmıştır. Antakya Samandağ yolu ile Asi ırmağı üzerinde bulunan manastır kalıntılarına, Değirmenbaşı beldesinden ayrılan bir yoldan gidilir. Yol manastır kalıntılarına kadar ulaşır. Bu kalıntılar, Aknehir beldesi sınırları içinde 479 m. yüksekliğindeki bir tepe üzerindedir.

St. Simeon manastırı, kısmen sağlam oyulmuş kayalardan dik açılı duvarlarla kuşatılmıştır. Manastırın sekizgen merkezi etrafında 3 kilise ile bazı yapılar ve St. Simeon sütunu bulunmaktadır.3 giriş kapısı vardır. Doğu batı ekseni bir haç şeklindedir.St. Simeon buraya M.S. 541’de gelir ve 592 yılında ölür.

St.-Simeon.jpg
 
Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı:

Onur Bolat

Yeni Üye
Şu an hala kazıldığında yeni yeni mozaik figürleri ve taşları çıkmakta. Şahsen görmüş bulunmaktayım. St. Simeon bildiğim kadarı ilede hristiyan alemi için önemli bir yere sahiptir.
 

Büyük İskender

Moderatör
M.S.6.yy yapılmış olan Manastır Antakyalı St. Simone ’un bir sütun üzerinde 40 yıl yaşadığı yer olarak ün yapmıştır. Antakya-Samandağ arasında bir dağ üzerinde bulunur. Manastır kalıntıları Aknehir Beldesi sınırları içinde 479 m yüksekliğindeki bir tepe üzerindedir. St. Simone Stilist Manastırı ve eklentileri kısmen kayalar üzerine oyulmuş ve kesme taşlardan yapılmış bir yapı olup,132x160m.ebatlarında dikdörtgen biçiminde bir alan üzerine yerleşmiştir.

Birbirine paralel iki duvarla çevrilmiş ve üç yönden girişi vardır. ( halen iki girişi mevcuttur). St. Simone din eğitimini çok küçük yaşlarda almaya başlamış ve o tarihten sonra kendini tamamen tanrıya adamış küçük bir çocukmuş..Çok ağır bir din eğitimi aldıktan sonra kendisinin,bu dağa gelip burada yaşamaya başladığı söyleniyor.Adı günden güne herkes tarafından duyulup ziyaretçi akınına uğramaya başlamış.Yaşının çok küçük olmasına rağmen hastalıklara şifa veriyor olması onu iyice yüceltmiş ve bu yüzden yaşadığı dağa “mucizeler dağı” adı verilmiş.

St. Simone vefatından sonra annesi Azize Marta’nın yanına gömülmüş. Ve sonra onun adına onun dağında muhteşem bir manastır inşa edilmiş.Kesme taşlarla ve kayaları oyarak yapılan bu manastırın haç şeklinde yapıldığı söyleniyor. St. Simone ömrünün 45 yılını bu sütunun tepesinde yaptırdığı örtülü ve korunaklı bölümde geçirmiştir. St. Simone buraya M.S. 541’de gelir ve 592 yılında ölür.
 

Hatay Haber

Admin
Yetkili Kişi
M.S. 6.yy.’da yapılan ve 479 m yükseklikte bir tepe üzerine kurulan manastıra St. Simeon’un 541 yılında geldiği ve burada yer alan sütun üzerinde 40 yıl yaşadığı bilinmektedir. St. Simeon Terk-i Dünya tarikatının kendi çağındaki en önemli temsilcisidir.
 
Yukarı