Nergis, Narcissus tazetta

Rhosus

Admin
Yetkili Kişi
Nergis, Narcissus tazetta


Yakışıklı avcı Narkissos, bir gün av izindeyken çok susamış. Su içmek için eğildiği gölün yüzünde kendi aksini görünce adeta büyülenmiş. Kendi aksine çaresizce aşık olmuş. Suyun başından ayrılamadan, görüntüden gözlerini ayıramadan yemeden içmeden günler geçirmiş. Sararıp solmuş ve sonunda kendi görüntüsüne olan aşkından ölmüş. Öldükten sonra, vücudu Nergis çiçeklerine dönüşmüş.

5699


İşte çiçekler dünyasının en "narsist" çiçeği. Kendi görüntüsüne duyduğuaşktan ölecek derecede narsist... Ve evet, narsist kelimesinin kaynağı da bu mitoloji öyküsü. Hatta narkoz kelimesinin de. Hani Narkissos gibi kendinden geçmek anlamında.

"Konma bülbül konma nergis dalına, Öldürürler aman bir yar yoluna" der türkü. Ne Narkissos kendi aksine kavuşabilmiş ne de bülbül nergis dalına konabilmiş (bizce, yar yoluna öldürürler diye korktuğundan değil gülü üstüne nergis koklamak istemediğindené) ama biz her kış Aralık'tan Şubat'a kadar Antakya'nın dağlarında, kırlarında hatta demet demet derilmiş haliyle köprü başında, mis kokusuna ve narsizmi sonuna kadar hak eden görüntüsüne doyuyoruz nergisin.
 
Yukarı