MKÜ Temel Tasarım Sergi

Nikator

Admin
Yetkili Kişi
Mustafa Kemal Üniversitesi, Eğitim Fakültsi, Resim-İş Öğretmenliği öğrencilerinin Temel Tasarım dersi kapsamında ve ders danışmanı Öğr. Gör. Veli TOPBASAN öncülüğünde üretilen eserler ile sanatseverlerin beğenisine sunulan sergiye; akademisyenler, öğrenciler ve sanatseverler katıldı.

Sergi, 2017-2018 eğitim döneminde 29 katılımcıdan oluşan birinci sınıf öğrencilerinin eserlerinden oluşuyor. Sanat eğitiminin temelini oluşturan nokta, çizgi, form, ışık, leke, renk, doku, kolaj gibi konular, belirli tasarım prensiplerine ve farklı tekniklere göre yorumlanarak sanatseverler ile buluşturuldu.

sergi (1).jpgsergi (2).jpgsergi (3).jpgsergi (4).jpgsergi (5).jpgsergi (6).jpgsergi (7).jpg

Temel Tasarım dersinin, sanat eğitimine yeni başlayan öğrencilerin üst sınıflara ve ömür boyu sürecek sanat hayatlarına hazır ve yeterli hale gelme aşamasında ne denli gerekli olduğunu ifade eden Topbasan, sergide yer alan resimlere ilişkin yaptığı konuşmaya şöyle devam etti: “Temel Tasarım dersi ve ders kapsamında üretilen çalışmalar, dersi alan öğrencilerin sadece dört yılının değil, kırk yılının temeli ve tohumu hükmünde olacak. Ders dâhilinde öğrenilen tasarım ilkelerine bağlı kalarak; nokta, çizgi, doku, renk gibi temel tasarım elemanları ile oluşturulan kompozisyonlar, ileride görülecek resim, fotoğraf, grafik gibi temel sanat dallarına güçlü birer dayanak olacak.” Dersin danışmanı Topbasan, konuşmasını “1 yıllık ders sürecinde yoğun emeklerle elde edilen çalışmaları “Marifet iltifata tâbidir” diyerek beğeninize sunuyoruz” sözleriyle tamamladı.

Yaklaşık 30 öğrencinin karakalem, guaj boya ve değişik malzemelerle yapılan farklı teknik denemeler ve kolaj çalışmalardan oluşturduğu sergi, Mustafa Kemal Üniversitesinde sergilendi.
 
Yukarı