İskenderun ,Arsuz ve çevre İlçelerde Emlak piyasasının geleceği

Kerim Yılmaz

Admin
Yetkili Kişi
Kendinizi tanıtır mısınız?
İskenderun Doğumluyum.İlk Orta ve Lise öğrenimimi İskenderun’da tamamladım.Yüksek tahsilimi, Samsun On Dokuz Mayıs Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi İstatistik bölümünde yaptım.Emlak Danışmanlığı yapmakla birlikte İskenderun Emlakçılar Derneği Başkanlık görevini de on yıldır yürütmekteyim.

İskenderun Emlakçılar Derneği Başkanı olarak Derneğinizin esas amaçları hakkında bilgi verir misiniz?
Derneğimizi 2008 yılında kurduk.Derneğimizin kuruluş amacı; vergi dairesine kayıtlı tüm meslektaşlarımızın bir çatı altında toplanmasını sağlayarak dayanışmayı,paylaşmayı ve mesleğin gereklerini hızlı bir şekilde yerine getirerek kaybolan güveni yeniden tesis etmektir.

Bu amacınıza ulaşabildiniz mi?
Ulaştığımızı söyleyebilirim.Lakin daha çok çalışmamız ve daha çok eksiklik gidermemiz gerektiğini düşünüyorum.

Mevcut Emlak Danışmanlarının tamamı Derneğinizin üyesi midir?
Tamamı olmasa da büyük bir kısmı derneğimizin üyesidir.Şartları sağlayan ve uyum sağlayabilecek tüm meslektaşlarımıza kapımız, referans göstermek kaydı ile açıktır.

Mesleğinizde ne tür sıkıntılar yaşıyorsunuz?
Ayakçı olarak tabir ettiğimiz sözde Emlakçıların sıkıntısını yaşıyoruz.Mantar gibi türüyorlar. Vergi vermeden çalışmanın maharet olduğunu düşünüyorlar.Bu zihniyette olanlarla gücümüz oranında mücadele etmeye çalışıyoruz.Sadece ayakçılar değil ,farklı mesleklerle iştigal eden esnafların,kamu çalışanlarının ve bilumum kesimlerinde yan gelir elde etmek için yapmaya çalıştığı bir iş haline dönüşmüş vaziyette.Bu kesimlerden de sıkıntımız çok.Özellikle farklı faaliyetlerde bulunan esnafların iş yerlerinin camekanlarına bakın, çoğu yerde satılık ya da kiralık ilanları görürsünüz.Bunları denetleyen bir tek kurum yok ne yazık ki. Devletin ve ilgili kurumların bunlarla mücadele etme konusunda zafiyet gösterdiğini rahatlıkla söyleyebilirim.Yoksa bu kadar rahat hareket edemezlerdi.

Devletin zafiyet gösterdiğini söylediniz bunu neye dayandırıyorsunuz?
Şuna dayandırıyorum. Emlakçılık yasa tasarısı 2004 yılından beri Meclisin gündeminde.Aradan geçen 14 seneye rağmen hala bugün-yarın,çıktı-çıkacak diye bu mesleği icra eden insanlar resmen oyalanıyor. Ciddiyetsizliği gören ve ne iş yapacağını bilmeyen elini kolunu sallayan çoğu kişi vergi mükellefiyeti olmadan bedavadan bu işe soyunuyor.Kayıt dışı çalışmaya özendirilmiş oluyor.Tek sermayesi elindeki ajanda ve telefonu bu kadar.Burada hem devlet zarar ediyor, hem de vergisini ödeyen ve bu işi kurallarına göre yapmaya çalışan bizler büyük maddi ve manevi zararlar görüyoruz.Bu durum defaatle yukarılara bildirilmesine rağmen ne hikmetse ne duyuluyor,ne de anlaşılıyor.Bu şartlarda Devlet zafiyet göstermiş olmuyor mu?

Adı Kurumsal olan Emlak firmaları hakkında görüşleriniz nedir?
Firmaların bir kısmının ismi var cismi yok.Yabancı isim hayranlığı bu kulvarda da kendini gösteriyor.Algıya bakın.İş yerinin ünvanı yabancı olunca sanki işi yapanlar Amerika’dan ya da farklı bir ülkeden gelmişte gerisi bu işten anlamıyor yada yetersiz gibi bir algı yaratılmaya çalışılıyor.İşi kapmanın,portföy oluşturmanın hiçte etik olmayan yöntemleri tatbik ediliyor.Dernek olarak asla tasvip etmiyoruz.Kurumsallıktan anladığımız mesleğin belirlenmiş kurallarına riayet etmektir.Bu anlayışın dışında olan hiç kimseyi kurumsal olarak göremeyiz.

Kurumsallıktan siz ne anlıyorsunuz açar mısınız?
Kurumsallıkta öncelikle değer biçebilecek bilgiye sahip olmalısınız.Bölgeyi iyi analiz ederek vizyonu geniş bir danışman olmak zorundasınız.Tarafların haklarını korumak için sözleşme ile çalışmalısınız.Bu sözleşme süreli olmalıdır.Yapılacak iş şeffaf ve güven vermelidir.İş yerlerinin standartlara uygunluk göstermesi gerekir.Kurum ve kuruluşlarla sürekli iyi diyaloglar kurulmalıdır.Bu ölçülerde faaliyet gösteren işletmeler kurumsaldır.

Gayrimenkul piyasasının genel gidişatını değerlendirir misiniz?
Gayrimenkul piyasası genel anlamda durgunluk arz ediyor.Bu durgunluğu aslında ihtiyaç sahipleri için alış fırsatı olarak görüyorum.Fiyatlar iki sene önceki değerler seviyesinde seyrediyor.Ekonomide her çıkışın bir inişi ,her inişin de bir çıkışı olur.Şu anda Emlak piyasası açısından çıkış öncesi bir aşamada olduğumuzu rahatlıkla söyleyebilirim.

Durgunluktan bahsettiniz sizce buna sebep hangi etkenlerdir?
Öncelikle şunu ifade etmek isterim: Hemen yanı başımızda Suriye’de olup bitenler Ekonominin tamamına olumsuz yönde etki etmektedir.Bu duruma arz talep dengesizliği eklenince işler iyice ağırlaştı.Satışa sunulmuş yığınla konut , arsa-arazi , bilumum gayrimenkul var. Olumsuzlukların ve belirsizliklerin yaşandığı bir piyasada yatırımcı yatırım yapmak istemez.Özetle; bu sebeplerden dolayı yaşadığımız coğrafyada Emlakta durgunluk yaşandığını söyleyebilirim.

İskenderun ,Arsuz ve çevre İlçelerde Emlak piyasasının geleceğini nasıl görüyorsunuz.
Emlak piyasası konusunda iyimserim.Yaratılan beklentilerin gerçekleşmesi oranında hareket yukarı doğru olacaktır.Konut kredi faizlerinin düşürülmesi, sektörü canlandıracaktır.

Bir diğer önemli hususu da dile getirmek isterim.Hatay ,Büyükşehir statüsüne alındıktan sonra İl genelinde Büyükşehir Belediyesi tarafından yeni imar çalışması yapılmaya başlandı.Ama her ne hikmetse bir türlü bu imar düzenlemesi bitirilemedi.Geleceğin planlaması düzgün bir şekilde yapılır ve kısa sürede deklare edilirse Emlak’ta hatırı sayılır bir canlanma olacaktır.

Gayrimenkul alırken ya da satarken taraflar nelere dikkat etmelidirler?
Önemli olan bir gayrimenkulü mevcut şartlara göre değerinde almak yada satabilmektir.Yanılmamak adına işin ehli bir Emlak Danışmanından destek almalarını öneririm.Emlak Danışmanı güvencesinde bitirilecek bir işte taraflar daha huzurlu ve daha güvende olacaklardır.Bunun dışında işlem öncesi, alınacak her gayrimenkulün bağlı olduğu Belediyeler ve de Tapu dairelerinden yerin sorunsuz ve temiz olduğu yönünde bilgi alınması gerekir.Alınan taşınmazın, ilgili belediyeden aynı yer olup olmadığını teyit ettirmekte fayda vardır.

Yatırımcılara yada ihtiyaç sahiplerine ne mesaj vermek istersiniz?
Yatırımcılara yada ihtiyaç sahiplerine bir kere kesinlikle ayakçı takımından uzak durmalarını öneririm.En ufak olumsuzlukta muhatap alacakları kimseyi karşılarında bulamazlar.Yanıltılma ve aldatılma riski büyük olduğu ve bu vesileyle kayıplar yaşanabileceği asla unutulmamalıdır.Bu yüzden İşin ehli ve dernek üyesi olan Emlak Danışmanlarından danışmanlık hizmetleri alınabileceği gibi Gayrimenkul işlerini de güvenle yapabileceklerinin mesajını vermek isterim.

Son olarak şahsınıza özel bir soru sormak isterim. İskenderun Emlakçılar Derneği Başkanlığı ve Emlak Danışmanlığı ile birlikte köşe yazarlığı yapıyorsunuz.Sizi böyle bir duruma iten nedir.
Evet güzel bir soru.Bu Ülke bizim, hepimizin.Bu ülkenin daha iyi noktalara erişebilmesi için her sorumlu ve sorgulayan bir bireyi gibi benimde fikir ve eleştiri hakkımı kullanmam gerektiğini düşündüm.Daha Demokratik ve daha müreffeh bir ülke hayali kurduğum için aklım yettiğince dilim döndüğünce bir damla dahi faydalı olabilmek adına naçizane fikirlerimi paylaşmaya kendimi zorunlu hissettim.Bu nedenle yazıyorum ve yazmaya da devam edeceğim.

emlakcilardernegi.jpg


İskenderun Emlakçılar Derneği Başkanı, Zeki ŞANLI Röportajı 2018
 
Yukarı