İnşaat Nasıl Yapılır ?

Rhosus

Admin
Yetkili Kişi
İnşaat Nasıl Yapılır

İnşaat için ilk önce hazır olması gereken şey projedir. Bu projeyi hazırlaması içinde Tapu ve Kadastro Müdürlüğüne başvurarak aplikasyon tutanağı, kroki, imar durumu bildiren evrakları teslim etmelidir. Proje, belediye tarafından onaylanması gerekmektedir. Bu onaylama olayına ruhsat olayı denir. Ruhsat alınmayan arazilerde inşaat olmaz. Ruhsat hazır halde ise inşaatın evreleri şöyledir;

Hafriyat Aplikasyonu

Harita mühendisleri tarafından araziyi, projeye uygun hale getirmek için belirtilen koordinatlarda kazı işlemleri yapılır. Bu işlemlere hafriyat aplikasyonu denir.

Hafriyat ve Hafriyat Molozunun Taşınması

Hafriyat, aplikasyonu zemine uygulama olayıdır. Hafriyat işlemi gerçekleştirilirken araziye uygun iş makinaları seçilmesi gerekir. Hafriyat neticesinde ortaya çıkan molozları taşınması da bu işe paralel zamanda gerçekleştirilir
.
Temel için Drenaj Sistemleri ve Grobeton Dökümü

Zemine kırmataş dökülür, kırmataş içeresinde yer altı suyunu temelden uzaklaştırması için drenaj boruları yerleştirilir. Bu borular eğim yaparak yerleştirilir. Kırmataş seviyesi düzeltilir ve üzerine grobeton dökülür.

Temel altı İzolasyonun Yapılması

Temel için su yalıtımı yapılır. Yalıtımın üzerine koruma betonu dökülür.

Temel Demirlerinin Döşenmesi ve Beton Dökülmesi

Statik proje de gösterilmiş şekilde temele, donatılar yerleştirilir. Yine projeye uygun şekilde beton dökülür. Homojen yayılması için vibratör kullanılır.

Subasman Perdesi, Dolgu ve sıkıştırma

Temel ve subasman kotu arasına perde yapılır, perdeler arasındaki boşlukların kapatılması için dolgu malzemesi yerleştirilir. Bu dolgu malzemeleri sıkıştırılır. Subasman kotu üzerine hasır demir serilir ve bunun üzerine grobeton dökülür.

Tabliye Kalıbı ve kolon Beton Dökümü

Asmolen tavan için ve kolonlar için filizler aracılıyla donatılar ve kalıplar yerleştirilir. Kalıplara uygun beton dökülür. Sistem sırasıyla yineler.

Duvar Örümü

Projede belirtilen şekilde iç ve dış duvarlar örülür. Kapı ve pencere üzerine lentolar yerleştirilir ve kaba inşaat bitmiş hale gelir.
 
Yukarı