Erzin Tarihçesi

Erkan Gürkan

Admin
Yetkili Kişi
Narenciye Kenti Erzin, Hatay ilimizin ilçelerinden bir tanesidir. Erzin ılıcaları ve içmeleri ile dünyaca ünlüdür. Erzin halkının yaz aylarında yaşadığı çok sayıda yaylası vardır.
Erzin ilçemizde hersene “Uluslararası Narenciye Kültür ve Sanat Festivali” adı altında bir festival düzenlenir. Erzin’in posta kodu 31960’dır.
Erzin ilçemizin nüfusu 41233, rakımı 160m dir. Yüzölçümü 360km2’dir. Erzin Belediye Başkanı’nın ismi Kasım Şimşek’tir. Kaymakamının ismi ise Hasan Yaman’dır.
 

Hatay Haber

Admin
Yetkili Kişi
Erzin’in 1473 Otlukbeli Savaşından sonra çoğunluğu Akkoyunlulardan oluşan Türkmen boylarının, İssos ovasının kuzeyindeki bol otlak ve sulak bir alan olan Karahüyük yöresine göçleri ve zamanla bazılarının şimdiki Yoncadüzü ve Gökdere arasındaki “Akdam”, bazılarının da Erzin in batısındaki “Şeyhin Ocağı” bölgelerine gelerek buraları yurt edinmeleri sonrasında kurulduğu ve adının da Orta Asya da bulunan Tannu (Tanrı) dağları civarındaki (Tannu Ola) Erzin şehrinin isminden geldiği sanılmaktadır.
Yanlız Türkmenlerin, Karahüyükten 1695-1700 yıllarında buraya gelmeden önce Selçuklular ve Memluklular zamanında bazı Türk boylarınında (Özerler, Tebüklüler-Tıbıklar, Pındıklar) bölgeye geldikleri tahmin ediliyor.

1903 yılında Mutasarrufluk olan Erzin 1906 yılında Bucak haline dönüştürülmüş, 11/07/1939 tarihinde de Adana dan ayrılarak Hatay iline bağlanmıştır.

1.Dünya Savaşından sonra Erzin, Fransızlar ve Ermenilerin işgaline uğramış ve 4 yıl kadar bunların istilasına maruz kaldıktan sonra 8 Ocak 1922 de bağımsızlığına kavuşmuştur.

1987 yılında İlçe statüsüne kavuşan Erzin hızla büyümekte ve gelişmekte olup geçmiş tarihiyle her zaman gurur duymuştur.

Kaynak : Erzin Belediyesi
 
Son düzenleme:
Yukarı