Endüstriyel Tasarım Ne Demek ?

Büyük İskender

Moderatör
Endüstriyel Tasarım Ne Demek?

Endüstriyel tasarım, üretilen bir ürünün ya da ürünün bir parçasının dış hatlarının, fiziki görünümünün, renginin, dokusunun, kısacası insanlar tarafından algılanacak özelliklerinin oluşturulduğu alandır.

Üretimde Endüstriyel Tasarımın Yeri

Günümüzde endüstri alanındaki gelişmeler sayesinde giderek hız kazanan küresel rekabet ortamında, firmalar, tüketicileri cezbetmek için farklı bir imaj ve etkileyici bir tasarım yaratarak rakiplerinin önüne geçmeyi hedeflemektedir. Aynı işlevi yerine getiren, aynı özelliklere sahip olan, aynı kalitede iki üründen birini tercih etmesi gereken tüketicinin, kararını etkileyen en büyük etmen ürünlerin tasarımıdır. Tasarımda etkileyici ve yaratıcı olmak, tüketicinin beklentisini karşılamak önemlidir.

Müşteri Ve Üretici Açısından Endüstriyel Tasarımın Önemi

Yapılan araştırmalara göre müşteriler, bir ürünü satın alırken öncelikle ürünün markasını daha sonra ise ürünün tasarımını dikkate alarak seçim yapmaktadır. Dolayısıyla endüstriyel tasarım ticarette verimliliğin en etkili unsurudur. Müşteriler her zaman kendi beklentilerini karşılayan firmayı tercih etmektedir. Dolayısıyla bir müşteri, ürünü, dış görünüşünü, fiyatı, tasarımı ve işleviyle beğendiği zaman tercih edecektir. Bu nedenle tüketici tarafından kabul görmeyen bir ürünün, piyasada tutunması da mümkün olmayacaktır.

Tercih edilmek isteyen bir üretici, müşterinin memnuniyetini kazanmak için, üreteceği ürünü müşteri taleplerini dikkate alarak tasarlamalı ve ürününü rakiplerinden ayıran, tercih edilmesini sağlayan farklı bir imaj yaratmalıdır. Tüketicinin memnuniyeti sonucunda, endüstriyel tasarım ile daha çekici ve işlevsel hale getirilen ürüne, olumlu geri bildirimler yapması markayı öne çıkaracaktır. Aynı zamanda endüstriyel tasarım sayesinde, müşterilere de beklentilerine en uygun şekilde hizmet sağlanmış olur.
 
Yukarı