Elektronik Atıkların Geri Dönüştürülmesi Projesi

Büyük İskender

Moderatör
Elektronik Atıkların Geri Dönüştürülmesi Projesi

İnsan var olduğu günden bu yana sürekli olarak gelişmekte ve bu gün bilim çağını yaşamaktadır. Bu gelişim mutlak bir değişim demektir. Günümüzde her şey, her zaman olduğundan daha hızlı gerçekleşmektedir. Yeni olanın çabucak eskidiği dünyada, milyarlarca insan her gün binlerce ton çöpü doğaya bırakmaktadır. Peki, bu sorun nasıl çözülebilir sorusunun cevabı hiç kuşkusuz geri dönüşüm olacaktır.

E - Atıklar ve Zararları

Elektronik cihazlar insan yaşamında, son 20 yıl içerisinde çok fazla yer edindi ve ne olduğunun farkına bile varılmadı. Sadece, eskiyen cihazlar atıldı ve heyecanla yenisi alındı. Bunlar eski televizyonlar, radyolar, telefonlar, CD-DVD’ler, mp3 çalarlar, bilgisayarlar ve daha sayısız elektronik cihazlar. Ancak elektronik atıklar içinde barındırdıkları çeşitli elementlerle doğaya zarar vermektedir. Her biri bir gün tükeneceği kesin olan madenlerden üretilmektedir ve bu madenler çöplüğe öylece atılamayacak kadar değerlidir. Bunun için son yıllarda elektronik atıkların geri dönüşümü projeleri birçok kuruluş tarafından desteklenmektedir.

Bu güne kadar atılan atıkların telafisi ise çoğunlukla mümkün olmayacaktır. Ancak bundan sonra oluşacak atıkların geri dönüştürülmesi, geleceğe daha temiz ve yaşanabilir bir dünya bırakmak için atılacak en güzel adımlardan bir tanesidir. Gün geçtikte geri dönüşüm kuruluşları çoğalmaktadır. Bunların yanı sıra dünyanın en büyük endüstrisi olan elektrik sanayisinin bazı büyük markaları, ‘eskisini getir, yenisini götür’ gibi kampanyalarla bir yandan tüketimi teşvik ederken diğer yandan da geri dönüşüme destek vermektedirler.

Tüketicinin Bilinç Düzeyi ve Bilinçlendirilmesi

E-atık olarak da anılan bu atıklar için birçok geri dönüşüm projeleri gün geçtikçe yaşama geçiriliyor. Ancak hazırlanması gereken en önemli projeler, tüketiciyi bilinçlendirme projeleridir. Günümüzde tüketici ne yazık ki yeteri bilinç düzeyine ulaşmış değildir. Birçok tüketici bütün bu artıkları öylece doğaya bırakmaktadır. Birçok kişi doğanın ne kadar kötü bir duruma geldiğini ve bunun tek sorumlusunun insan faktörü olduğunu bilir ama kendisine bu konusunda neredeyse hiç pay biçmez. Geri dönüşüm için tüketici bilinçlendirme projelerinin uygulanması, geleceğe temiz bir dünya bırakmak için oldukça önemlidir.
 
Yukarı