Dörtyol Kültür ve Turizm

Erkan Gürkan

Admin
Yetkili Kişi
Bir tarım ve sanayi şehri olan Dörtyol aynı zamanda; tarihi ve kültürel mekânları ile kültür turizmi, Çökek yaylası ve mesire alanı Yeniyurt Sahili ile yaz turizmi açısından bir turizm cazibe merkezidir.
19-21 Aralık 2014 tarihlerinde 3. yapılan İlkkurşun , Dörtyol Kültür ,Sanat ve Turunçgil Festivali ile İlçede konserler , paneller , gösteriler,sergiler gibi Kültür ve Sanat etkinlikleri yapılmaktadır. Bu sayede hem İlçeye kültür ve sanat açısından aktif günler yaşatılmakta hem de İlçenin en önemli ürünü olan turunçgillerin tanıtılması için çalışmalar yapılmaktadır.
İlçemize ait başlıca kültür varlıkları; İlk Kurşun Müzesi , Atatürk Evi , Mancınık kalesi , Kinet Höyüğü
İlçemizin doğal zenginlikleri ve mesire yerleri; Tümüyle çam,ardıç ve maki türü ağaçlar ve kır çiçekleri ile kaplı, orman ile içi içe olan yayla ve mesire alanı özellikle yaz aylarında yoğun ilgi görmektedir. Bunun yanında Kuzuculu Zübeyde hanım Parkı , Yeşilköy Sahil Parkı, Beşikgöl ilçemiz halkının piknik ve mesire alanlarıdır.
Bunun yanında Amanos dağlarında başta Topaktaş ve Çökek yaylaları olmak üzere 50 yayla bulunmaktadır.
İlçemizin kültürel yapısında, nüfus yapısının etkileri açıkça görülmektedir. Yurdumuzun dört tarafından gelerek Dörtyol’a yerleşen vatandaşlar, İlçemizde örf, adet ve ananelerini yaşayarak kültürel bir mozaik oluşturmaktadırlar.
 
Yukarı