Dörtyol Ekonomisi

Erkan Gürkan

Admin
Yetkili Kişi
İlçemizde bulunan ağırlıklı sektörler; demir çelik , makine ve yedek parça sektörleridir. Özelikle konumu ve lojistik üstünlüğü nedeniyle, Dörtyol demir çelik sektöründe faaliyet gösteren firmaların tercih ettiği bir bölge olmuştur. Bölgeye yapılan yatırımlar beraberinde yan sanayinin ve diğer sektörlerin de gelişimine katkıda bulunmuştur.
İlçe lojistik imkanları ile 5 adet gaz ( AYGAZ, İPRAGAZ, MİLANGAZ, PETGAZ, SHELL ) ve 5 adet de akaryakıt ( AKPET, BİRLEŞİK PETROL, BOTAŞ , DELTA RUBİS, TPIC ) dolum ve depolama tesislerinin tercihi olmuştur.
İlçemiz , 6 adet yaş meyve sebze paketleme ve ihracat firmaları ile yalnızca İlçenin değil bölgenin ürettiği yaş meyve sebzeyi başta Rusya federasyonu ve Ortadoğu ülkeleri olmak üzere dünyanın bir çok ülkesine ihracat gerçekleştirmektedir.
Dörtyol İlçesi,İskenderun Demir Çelik A.Ş. ‘nin bölgede olmasından dolayı bir çok demir imalat sanayi tesisini bünyesinde barındırmaktadır. Makine sanayisi , yedek parça imalatı , yassı demir sanayisi kollarında 120 adet imalatçı firma ile üretim yapmaktadır.
Dörtyol, Türkiye’nin birinci büyük 500 sanayi kuruluşundan 7’ sine ve ilk 100 büyük sanayi kuruluşundan da 5’ ine ev sahipliği yapmaktadır.
İlçedeki yatırımcı sayısı her geçen yıl artmaktadır. Yabancı sermaye tarafından da tercih edilmeye başlayan İlçemizde MMK Metalurji tarafından İlçemizde kurulan tesis Türkiye’de özel sektör tarafından sıfırdan kurulan en büyük sanayi kuruluşudur.
Rusya’ nın Demir Çelik sektöründe %18 pazar payına sahip olan MMK Rus ortaklık ile ATAKAŞ Şirketler Grubu tarafından yapımı tamamlanan 2,5 milyon ton üretim kapasiteli olup , 1.153 kişiye istihdam sağlayan MMK Metalurji Sanayi Ticaret ve Liman İşletmeciliği faaliyettedir.
 
Yukarı