Dolar Oyuncak Sektörünü Etkiler Mi?

Nikator

Admin
Yetkili Kişi
Dolar Oyuncak Sektörünü Etkiler Mi?

Günümüzde oyuncaklar geçmişin analog oyuncaklarından farklı olarak elektronik özelliklerle donatılmıştır. Eskinin bebekleri bile bugün mama yiyebilen, ağlayan hale gelmiş, aynı şekilde arabaları kapılarını açan, farları yanan, korna çalan bir yapıya dönüşmüştür. Oyuncakların yapısındaki bu gibi değişimler oyuncakların küçüklerin oyunları için hayal ettikleri beklentileri arttırmıştır. Eskiden evlerde yapılan bez bebekler bile bir çocuğun hayal dünyasında kurduğuna yakın iken bugün sektör daha çok özelliği olan oyuncaklarla çocuğun evde yalnız da olsa iletişime geçebileceği yeni oyun arkadaşlarını piyasaya sunmuştur.

Bu gibi mekanik değişimler, maliyetleri arttırmış ve elbette ekonomik olarak oyuncaklarda değişimlere neden olmuştur. Yani artık oyuncak için iç pazar yeterli değildir. Türkiye pazarında satışa sunulan birçok oyuncak, yabancı markalı ürünlerden oluşmaktadır. Bu ithal edilen oyuncakta dolar etkisini arttıracaktır. Dolat fiyatlarındaki yükseliş, oyuncağın fiyatını doğrudan etkileyerek, raflarda da fiyatın artmasına neden olacaktır.

İTHAL OYUNCAK ETKİSİ

Dolar Oyuncak Sektörünü Etkiler Mi? diye düşündüğümüzde, bu soruya netlikle ‘evet’ yanıtını verebiliriz. Sektörün tüm elemanları dış kaynaklara dayalı olarak geliştiğinden, pazar payının büyük çoğunluğu yabancı sermayeden oluştuğundan dolar fiyatlarındaki değişim doğrudan oyuncak fiyatlarına da yansıyacaktır. Oyuncaklar Türkiye’de üretilmiş olsalar dahi, aksamlarında yer alan elektronik mekanizmaların birçoğu halen yurt dışından temin edildiğinden ve ithal bedelleri doğrudan dolar üzerinden kurlarla hesaplandığından doların oyuncak sektörü üzerinde doğrudan etkileri vardır.

OYUNCAKLARDA KARAKTER KULLANIMININ ETKİSİ

Çocukların birçoğu artık popüler medyada tanıdıkları karakterlerle arkadaş olmak istiyor ve bu karakterlerin oyuncaklarına talep yaratıyorlar. Örneğin; Süpermen, Barbie gibi. Bu karakterlerin uluslararası patentlere sahip olması ve çoğunlukla yabancı sermaye tarafından seri olarak üretilmesi ithal oyuncak ihtiyacını her geçen gün çoğaltıyor. Bu durumda dolar etkisi de artan bir seyir gösteriyor. Her puan artışı oyuncak fiyatlarına dolayısıyla sektöre de yansıyor.
 
Yukarı