Dekoratif El İşi Modelleri

Nikator

Admin
Yetkili Kişi
Dekoratif El İşi Modelleri

Bünyesinde el emeği barındıran her nesne, diğerlerinden gözle görülür şekilde daha fazla anlam içerir. Bu tip nesnelerin yanından, hiç bir zaman öylesine geçip gidemezsiniz, gizli bir kuvvet sizi durdurur ve hayranlıkla izlemeye koyulursunuz. Ufacık gibi görünen detaylardaki usta dokunuşlar, sizi sanki zaman yolculuğuna çıkaracakmışçasına büyük ve heybetli hislerin etkisi altında bırakabilir. Eski taş binaların kısa merdivenlerine oturmuş bir ninenin elinden çıkan kazak ile fabrikasyon ürünler hiç bir zaman aynı kategoride olamazlar. Elbette işlerini mükemmel yapan firmalar mevcut fakat sanat bireysellikte gizlidir.

Eski zamanlarda sırf ihtiyaç gereği üretilen el emeği ürünler, artık ilk üretilme hedeflerinden ziyade, dekorasyon amaçlı kullanılmaya başlandı. Kimi zaman akraba ziyaretlerinde, kimi zaman tatil amaçlı gittiğiniz bir butik otelde mutlaka bu tip malzemeler gözünüze çarpmıştır. Bu ürünlerin bazıları gerçekten o kadar güzeller ki, insan dokunmaya kıyamıyor. Rengarenk desenler tıpkı bir görsel şölen gibi zihninizin ücra köşelerini bile harekete geçirebiliyor.

El işi modelleri temini için bir kaç öneri ister misiniz?

Bu konuda sizlere verebileceğimiz ilk tavsiye, yapmaktan keyif alacağınız bir hobi seçip ürünlerinizi kendi zihninizin size sunduğu imkanlarla oluşturmanız olacaktır. Eğer daha önce de bu tip ürünler yapmış kişilerseniz, böyle bir etkinliğin ne kadar keyif verici olduğunu gayet iyi bilirsiniz. ''Yok, ben şimdiye kadar elime iğne-iplik almadım, beceremem.'' diyorsanız; sizler için hazırlanmış birçok eğitici internet siteleri mevcut. Kişisel bloglarda insanlar hünerle ürettikleri birçok nadide parçayı, sizlerin ilham alabilmesi için ücretsiz sergiliyorlar. Sosyal medya üzerinde bu işlerin ticari yönü de oldukça yüksek. Kim bilir belki bir gün, sizde bu hobinizi ufak ticari karlar elde etmek amaçlı yapabilirsiniz.

El işi model yelpazesinde ne gibi ürünler vardır?

Konuya yabancı olan kişiler için dikkat çekici bir soru gibi görünse de, toplumumuz gereği, bir çoğumuzun evlerinde halihazırda büyükannelerimizin, yengelerimizin, komşularımızın ve hatta annelerimizin el emeği olan birçok ürün, bizlere çok da uzak değil. Gözlerimizin aşina olduğu bu ürünler içerisinde, büyüleyici güzellikte olan el nakışı oda takımları, rengarenk havlu kenarları, kenarları ilmek ilmek çiçeklerle bezenmiş kanaviçe nevresim takımları mevcut. Günümüzde ise bu ürünlere ek olarak, bebek doğdu törenlerinde dağıtılan el emeği lavanta keseleri, kurdele nakışı ile hazırlanmış nadide tablolar, Çin iğnesi tekniği ile süslenmiş kişiye özel hazırlanan mutfak önlükleri bile var. Yaratıcılığın sınır tanımadığı bu sektörde, sizler de ufak birer hatıra bırakmak istemez misiniz?
 
Yukarı