Arsuz Tarihçesi

Erkan Gürkan

Admin
Yetkili Kişi
Hatay’ın sınırlarının tekrar çizilmesi ile birlikte 2012 yılında ilçe olan Arsuz, ilimizin turizm bölgelerindendir. Bilinen en eski adı Rhosus ile Antakya’ya ismini veren Nikator tarafından isimlendirilmiştir.
Yaz turizmi ile birlikte özel bir kuma sahip olan kumsalları turistlerin akınına uğrar. Konaklama tesisleri yüzünden turizmde Dünyaca ataklar yapamayan Arsuz’un gelecekte Türkiye’nin ve Dünya’nın gözde turizm merkezlerinden birisi olacağı kesin gibidir.
Arsuz’dan takriben 10 kilometre kadar güneye indiğinizde Konacık Köyü sahilinde Helenistik dönemden kalma antik liman şehirinin kalıntılarını da görebilirsiniz.
Ekonomisi her ne kadar tarım ve hayvancılık olsada turizmden de ciddi gelirleri vardır. Arsuz’un posta kodu 31290’dır.
Arsuz’un nüfusu 81000’dir. Belediye başkanı Nazım Culha, Kaymakamı Fatih Baysal’dır. Arsuz’un yüzölçümü 462mk2, rakımı 3m’dir. Arsuz’da Arabın Gölü isminde doğa harikası bir doğal göl bulunmaktadır.
 

Hatay Haber

Admin
Yetkili Kişi
Arsuz bölgesi, İskenderun’dan 40 kilometre boyunca güneyde sahil şeridi üzerinde ve merkezi Arsuz Çayı ağzında bulunan turistik bir beldedir. Tarihi boyunca ” Rhosus”, “Rhopolis”, ” Port Panel” , “Kabev” ve “Arsous” gibi isimlerle anılmıştır.

Arsuz’da ilk yerleşim çok eskilere dayanır. Ancak bilinen tarihi Selevkoslarla başlar. Arsuz, M.Ö. 300 yıllarında Makedonya kralı Büyük İskender’in generallerinden Selevkos I. Nikator’un, M.Ö. 64′te Roma’nın, M.S. 638 yılında Arapların, 969 yılında Bizans’lıların ve 1268′de Memlüklüler’in egemenliği altına girdi.

Arsuz, Bizans ve Roma döneminde önemli bir liman ve yerleşim yeri idi. Bu dönemlere ait tarihi bir bölümü günümüzde mevcut olup, askeri bölge içerisindedir.

Bilindiği gibi Saint Pierre’de buradan geçmiş ve Antakya’da Hristyanlığın hac merkezi haline gelen Saint Pierre Kilisesini Antakya dağlarının eteğine kurmuştur. İşte Hristyan öncülerinin seçtikleri yol güzergahında bulunan Arsuz yöremiz, miladi yıldan hatta milattan önceki yıllardan beri bir çok medeniyetlere kucak açmış ve bu medeniyetlerin etkisi altında kalmıştır.

İskenderun’un Arsuz yol kavşağı denilen mevkiden başlayan ve sahil boyunca yaklaşık 5 ila 10 kilometrelik vadiler, ovalarla devam eden Arsuz yöremizin 40 kilometre uzunluğundaki deniz sahil şeridi bir çok ülke insanının yerleşim ve yaşam yeri olmuştur.

Kaynak : Arsuz Kaymakamlığı
 

Hatay Haber

Admin
Yetkili Kişi
Arsuz

Seleukos döneminde Rhosus kentinin kurulduğu yer olarak bilinen Arsuz ilçesi, bir tatil ve turizm ilçesidir. Yaz aylarında deniz turizmine hizmet etmektedir.
 
Yukarı