Antakya'da oturma eylemi

Hayati Sonay

Sonay İnternet Hizmetleri
Yetkili Kişi
HATAY’DA CHP’LİLER OHAL’E KARŞI OTURMA EYLEMİ
16 Nisan Pazartesi günü saat 12.00’da Antakya'da, CHP Hatay İl Başkanlığı tarafından "OHAL değil, demokrasi istiyoruz"başlıklı basın açıklaması ve oturma eylemi yapıldı.Antakya Köprü başında yapılan etkinliğe CHP İl Başkanı Servet Mullaoğlu,Hatay Milletvekili Mevlüt Dudu, Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, CHP İstanbul Milletvekili Zeynel Emre,Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, Disk Genel İş Hatay Şube Başkanı Yusuf Berkyürek, Samandağ Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Kamacı, Samandağ Belediye Başkan Yardımcısı Av.Meltem Ahrez Nural, Samandağ CHP ilçe Başkanı Turgay Abacı,Alevi Kültür Dernekleri Hatay Şube Başkanı Sait Altun,Samandağ Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Hülya Nehir,Samandağ Cemevi Başkanı Tevfik Fatmaoğulları,Sivil Toplum Kuruluşlarının Temsilcileri, Samandağ Belediye Meclis Üyeleri , CHP İlçe Başkanları ve partililer katıldı.Hatay İl Başkanı Av.Servet Mullaoğlu tarafından okunan ortak bildiri de “OHAL DEĞİL DEMOKRASİ İSTİYORUZ” “mesajı verildi. Basın açıklamasının ardından partililer, 1 saat oturma eylemi yaptı.Oturma eyleminde, marşlar,türküler okundu , “hak,Hukuk ,adalet” , “Ohal değil demokrasi hemen şimdi” ,”Bu daha başlangıç mücadeleye devam” …sloganları atıldı.

oturma-eylemi (1).jpg


OHAL DEĞİL DEMOKRASİ İSTİYORUZ ORTAK BİLDİRİSİ
Ülkemizi tek adam rejimine dönüştürme amacıyla hazırlanan ve tarihe mühürsüz seçim olarak geçen 16 Nisan Referandumunun üzerinden tam 1 yıl geçti. 15 Temmuz’daki FETÖ darbe girişiminin ardından 20 Temmuz’da ilan edilen OHAL altında gidilen referandum, meşruiyeti olmayan bir rejim değişikliğini ülkemize dayatmıştır. Sivil darbe ortamında, “EVET” demenin devletin tüm kurumlarıyla desteklendiği “HAYIR” demenin ise adeta yasaklandığı bir dönem yaşanmıştır.
Ülkemiz 21 aydır OHAL ile yönetilmektedir. İlan edilişindeki amacından uzaklaşarak demokrasi ve hukuk sistemine yönelik bir saldırıya dönüşen OHAL rejimi; insan haklarını, ifade özgürlüğünü ve her türlü protesto eylemini baskılamanın da aracı olmuştur. KHK’lar eliyle parlamento, yani halkın iradesi gasp edilmiştir. Türkiye’yi tek tipe sokmam için sendikalar, meslek oda ve birlikleri ile sivil toplum kuruluşlarına yönelik operasyonların ardı arkası kesilmemiştir.
AKP iktidarının muhaliflerine bir sopa olarak kullandığı OHAL, giderek bu faşizan sınırlarını bile aşmış; sağcı-solcu, muhafazakar-sosyal demokrat kimseyi ayırmadan tüm toplumu baskı altına alan otoriter bir rejime dönüşmüştür. OHAL ile ülkemizde hiç kimsenin can ve mal güvenliği kalmamıştır.

oturma-eylemi (2).jpg


OHAL NEDİR?
OHAL, 10 Ekim’de katledilen çocuklarını anmak isteyen anne ve babalara sıkılan biber gazıdır.
OHAL, ekmeğinin peşindeki tütün üreticisine vurulan coptur.
OHAL, Ahmet Şık başta olmak üzere, hayatını FETÖ ile mücadeleye adamış gazetecileri zindanlara atmaktır.
OHAL, işçi grevlerini ertelemek, grev çadırına müdahale etmektir.
OHAL, işlerini geri almak için ölümü göze alarak bedenini açlığa yatıran Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın ölüm tehlikesini görmeyen hükümet inadıdır.
OHAL,dünyaca ünlü kimi bilim insanalarını FETÖ yalanıyla üniversitelerinden atmaktır.
OHAL,tiyatro oyunlarını yasaklamaktır.
OHAL,muhaliflerini”terörist”olarak tanımlayabilme cüretidir.
OHAL,Ankara Kızılay’da İnsan Hakları Anıtı’nı gözaltına almaktır.
OHAL,madende oğlu dört yıldır yatan anaya;artık yürüyemezsin,yasak artık demektir.
OHAL;on binlerce taşeron işçiyi haksız bir şekilde kadro dışı bırakmaktır.
OHAL,Boğaziçi Üniversitesi’ndeki öğrencilerin “okuma hakkı’nı” elinden alabileceğini söylemek ve öğrencileri tutuklatmaktır.
OHAL,mili iradeyi yok sayarak,belediye başkanlarını görevden uzaklaştırmak,belediyelere kayyum atamaktır.
OHAL,laik eğitim bildirisi dağıtmak isteyen öğrencinin gözaltına alınması.16 Nisan referandumunda “hayır”propagandası yapan vatandaşın kolunun kırılmasıdır.
OHAL,seçilmiş milletvekillerini hukuksuz bir şekilde tutuklatmak ve yargılatmaktır.
OHAL,hakimlerin,savcıların bir parti genel başkanı önünde iliklediği cübbelerdir.
OHAL,yasamayı,yürütmeyi ve yargıyı tek adamın iki dudağının arasına hapsetmektir.
OHAL,doların 4 TL’yi,avronun 5 TL’yi aşmasıdır.Türk Lirası’nın kaybettiği değerdir.
OHAL,satılan şeker fabrikası,açlık sınırı altındaki asgari ücret,artan enflasyondur.
OHAL,Twitter’daki 280 karakterden, Facebook’taki “beğen” butonundan korkmaktır.
OHAL,12 Eylül cuntasına özenenlerin,askeri darbe dönemlerine rahmet okuttuğu bir düzenin adıdır.

İlan ederken bir buçuk ay bile sürmeyecek dedikleri,milleti etkilemeyecek dedikleri OHAL,bardağı çoktan taşırmıştır.Sabır testisi kırılmış,toplumun büyük çoğunluğu OHAL rejimine artık yeter demeye başlamıştır.
Bugün iktidar partisi ve yeni ortakları,Türkiye’yi uçuruma adım adım yaklaştıran OHAL’i
bir kez daha uzatmanın peşindedir.Postallı darbelerle mücadele etme vaadiyle gelenler,gelinen noktada takım elbiseli darbeciler haline gelmiştir.
Bizim talebimiz kesindir:
Halkın iradesine karşı işlenen bir suç haline gelen OHAL rejimine derhal son verilmelidir.
Hukukun askıya alındığı, parlamentonun yok sayıldığı, milli iradenin tanınmadığı, milletvekillerinin rehin alındığı faşizm düzeni ortadan kalkmalıdır!
Sendikalar, meslek odaları ve birlikleri ile sivil toplum örgütlerine yönelik iktidar gücü ile uygulanan sindirme politikaları son bulmalıdır!
Sivil darbe ile tek koltukta birleştirilen yasama, yürütme ve yargı erkleri, yeniden, çağdaş demokrasilerde olduğu gibi kendi koltuklarına geçmelidir!
Sadece bu meydandan değil, Türkiye’nin 81 ilindeki meydanlardan Ankara’daki Saraylıları uyarıyoruz!
Bizler OHAL DEĞİL DEMOKRASİ İSTİYORUZ!
 
Yukarı