Altınözü Zahter ve 2.Geleneksel Aba Güreşi Festivali

Hayati Sonay

Sonay İnternet Hizmetleri
Yetkili Kişi
Hatay İlimizin ve ilçemiz Altınözü'nün Tarım Ekonomisinde önemli bir yeri olan Altınözü Zahteri”nin tanıtımı için Altınözü Kaymakamlığı ve Altınözü Belediyesi'nin koordinatörlüğünde Mustafa Kemal Üniversitesi ve Hatay Gönüllüleri Konseyi Derneği işbirliğiyle “Altınözü Zahter ve 2.Geleneksel Aba Güreşi Festivali” 5-6 Mayıs 2018 tarihleri arasında ilçemiz 15 Temmuz Milli İrade Parkında gerçekleştirilecektir.

altinozu-gures-aba.jpeg


İlçemiz, Kozkalesi, Kamberli, Yunushan ve Sofular Mahallerimizde toplamda 1200 dekar alanda 300 ton üretimi yapılan Altınözü Zahterini ülke genelinde tanıtmak, üreticiler arasında ilçemizin önemli tarım ürünlerinden biri olan zahterin önemine dikkat çekmek ve farkındalığı arttırmak amacıyla düzenlenen, “Altınözü Zahter ve 2.Geleneksel Aba Güreşi Festivali”ne tüm Halkımız davetlidir.

05 Mayıs 2018 Cumartesi günü festival programı saat 17.00'da İlçemiz Kozkalesi Mahallesinde, temsili Zahter Hasadı ile başlayacaktır. Saat 17.30’da Kozkalesi Çok Amaçlı Salonda, İlçemizdeki Zahter üreticilerine yönelik panel düzenlenecektir. Panel’de; Zahterin Geleneksel ve Modern Kullanımları, Hatay İli Zahter Alanlarında Görülen Önemli Hastalıklar ve Çözüm Önerileri, Hatay İli Zahter Alanlarında Görülen Önemli Zararlılar ve Çözüm Önerileri, Bitki Hastalık ve Zararlıları, Zahterin işlenmesi ve muhafaza teknikleri, Turkiye ve Hatay İçin Tıbbi Bitkiler Üretim ve Ekonomisi, Bölgemizde Zahter Üretim ve Dış Ticaret Potansiyeli ve Zahterin Biyomedikal Ürünlerde Kullanımı hakkında sunumlar gerçekleştirilecektir.

06 Mayıs 2018 Pazar günü festival programı, Saat 10.00’daFestival açılış programı, yöresel halk oyunları gösterisi, protokol konuşmaları ve yöresel ürün stantlarının gezilmesi ile başlayacaktır. Saat 10.30’da Türklerin Orta Asya’dan beri en eski ata sporu olan Aba Sporu Müsabakaları ile devam edecektir. Saat 20.00’da, adını ilçemizi simgeleyen, ilçemizin her tarafını saran zeytin ağaçlardan alan ve zeytin zenginliğinden oluşan Zeytin Dalı Konseri ile Festival sona erecektir.
5-6 Mayıs 2018 tarihinde, ilçemizde yapılacak “Altınözü Zahter ve 2.Geleneksel Aba Güreşi Festivali” ne Tüm Halkımız Davetlidir.
 
Yukarı