Yavru tosbağalar denize zıpladı

Hatay Haber

Admin
Yetkili Kişi
YAVRU KAPLUMBAĞALAR SAMANDAĞ’DA YAŞAMA KOŞTU

Her yıl Samandağ sahilinde yumurtadan çıkan yavru yeşil deniz kamplumbağaları denizle buluştu. "Chelonia mydas" olarak adlandırılan türün, denize kavuşmasını her yaştan vatandaş keyifle gözlemledi.

yavru-tosbaa (4).jpg

Samandağ sahilini yıl boyunca atıklardan arındırarak kaplumbağaların ilk adımlarını atarken karşılaşacağı engelleri ortadan kaldıran ve onların denize ulaşamama riskinin azaltılması konusunda üzerine düşeni yapan HBB Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı, yavru kaplumbağalar denize koşarken gerçekleştirdiği etkinlik ile canlılara ve doğal yaşama saygısını bir kez daha görünür kıldı.

yavru-tosbaa (1).jpg


1 Eylül Cumartesi günü sabah saat 05.00’te Samandağ sahilinde buluşan Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı personelleri ile doğaseverler yavru deniz kaplumbağalarını denize uğurlayarak bu eşsiz anları fotoğraflarla ölümsüzleştirdi.

yavru-tosbaa (2).jpg


Daire Başkanlığından yapılan açıklamada nesli tükenme tehlikesi altında bulunan ve Hatay’ın değerleri arasında sayılan bu canlıların korunması için hem belediyelerin hem de vatandaşların duyarlı davranması gerektiğine değinildi.

yavru-tosbaa (3).jpg
 
Yukarı