Hatay usulü peynirli künefe tarifi

Hayati Sonay

Sonay İnternet Hizmetleri
Yetkili Kişi
hatay-usulu-peynirli-kunefe-tarifi.jpg


Künefe Malzemeleri

500 gr. taze çiğ kadayıf
500 gr. künefe peyniri
300 gr. tereyağı

Künefe Şerbeti ( Şıra )Malzemeleri

2 su bardağı şeker
2 su bardağı su
2 damla limon

Hatay Usulü Peynirli Künefe Hazırlanışı

Bir tencereye su ve şeker dökülerek kaynatılır. Kıvamı koyulaşıp ocaktan almaya yakın 2 damla limon ilave edilir. Ocaktan aldığımız şerbeti soğumaya bırakırız. Burada ki önemli nokta şerbetin soğuk ( oda sıcaklığında ) pişen künefenin de sıcak olması gerekmektedir.

Tereyağını eritip bir kabın içine aldığımız çiğ kadayıfın üstüne dökerek öfeliyoruz ve 2 eşit parçaya ayırıyoruz.

Pişirim yapacağımız tepsinin dibini tereyağı ile yağlıyoruz. 2 eşit parçaya böldüğümüz çiğ kadayıfın 1 parçasını yayarak tepsiye döşüyoruz. Künefe peynirimizi öfeleyerek eşit miktarda ilk katın üstüne yayıyoruz. Diğer kalan kadayıfı da üstüne eşit miktarda dağıtarak döşüyoruz. Elimiz ile ya da başka bir tepsinin arkası ile bastırıyoruz. Gevşek yer kalmamasına dikkat ediyoruz. İnce dilimler halinde bir miktar tereyağını künefemizin üstüne yayıyoruz. Bu en son yerleştirdiğimiz tereyağı, künefe pişmeye yakın tamamen erimiş olacak.

Künefeyi ateşe koymadan önce her tarafın eşit pişebilmesi için ateşin kıvamını iyi ayarlamamız gerekmektedir. Mangalda pişen künefe tepsinin her yerine vurduğu için daha başarılı sonuçlar vermektedir. Ya da dönen bir aparat ve ya elimizle sürekli çevirme ister künefe.

Ateşe koyduktan sonra sürekli çevirerek arada altının pişim pişmediğini kontrol ediyoruz.

Alt kat piştikten sonra kendine güvenip tepside fırlatıp çeviririm diyenleri bilmem ama normalde baka bir tepsinin arkası pişen künefenin üzerine konulur ters çevirilir ve aynı tepsine tekrar konulur.

2. pişirim süreci başlar.

Künefenin diğer katı ilk katındaki kadar pişirmeye gerek yoktur.

Pişirim işi bittikten sonra üzerine şerbeti ( şırası ) dökülür kesilir ve servis edilir. Süslemek için üzerine toz fıstık dökebilirsiniz. Yanında dondurma ikram edebilirsiniz ( asla üstünde değil ! peynir donar ).

Hatay usulü peynirli künefeyi yaparken dikkat edilmesi gerekenler

Kadayıf taze olmalı
Peynirin suyu süzülmeli ve künefe peyniri olmalı ( dil peyniri ve ya tuzlu peynir ile olmaz )
Şerbet ( Şıra ) kıvamlı olmalı. Yoksa künefe hamur olur.
Pişirirken çevirmezseniz bazı noktalar yanar, bazı noktalar çiğ kalır.
Daha lezzetli olsun isterseniz, peynir ve tereyağı miktarını arttırın.
Tepsi seçimini mümkünse bakır tepsiden yana kullanın.
Pekmez kullanmayınız!

Afiyet olsun
HatayRehber.com tarif ekibi.
 

Rhosus

Admin
Yetkili Kişi
Künefeyi tepside fırlatarak çevirebilen peynirini döşerken 1 santim boş yer bırakmayan hemen pişsin diye harlı ateşte değil de güzel pişsin diye sakin ateşte pişiren hataylı hemşehrilerime selam olsun künefe hatay da yeni künefenin en güzeli Hatay'da künefe Emek İster Çıra'nın kıvamı çok önemlidir peynirin cinsi çok önemlidir tereyağının lezzeti ateşin seviyesi çok önemlidir
 
Yukarı