Hatay Devlet Hastanesinde Navigasyon Yardımıyla Beyin Tümörü Ameliyatı

Rhosus

Admin
Yetkili Kişi
HATAY DEVLET HASTANESİNDE BİR İLK DAHA…

Hatay Devlet Hastanesinde Navigasyon Yardımıyla Beyin Tümörü Ameliyatı başarılı bir şekilde gerçekleştirildi.
Son yıllarda sağlık teknolojisi alanındaki gelişmeler, pek çok "Yapılamaz" denilen ameliyatı güvenle yapılabilir hale getirmiştir. Bunlardan biri de #Nöronavigasyon denilen sistemin beyin ameliyatlarında kullanılması olmuştur. Bu sistem sayesinde derin yerleşimli,hayati fonksiyonları yöneten beyin bölgelerine daha güvenli bir şekilde ulaşmak mümkün hale gelmiştir.

hataydevlethastanesi.jpg


Hatay Devlet Hastanesinde geçen hafta bu sistem kullanılarak yapılan bir ameliyat, 8 yaşındaki bir hastaya umut oldu. Dr. Murat KOCAOĞLU ve Dr. Alaeddin KERİMOĞLU baş ağrısı nedeniyle dış merkezde MRG (Manyetik Rezonans Görüntüleme) çekilip beyin tümörü tanısı konulan çocuk hastayı poliklinikte değerlendirdikten sonra #Nöronavigasyon sistemi kullanarak bu ameliyatı yapabileceklerini hasta yakınına bildirdiler.
Başarılı geçen ameliyat sonrası ciddi bir problemi olmayan hasta erken dönemde taburcu edildi.

Konuyla ilgili olarak açıklamalarda bulunan Doktorlarımız, "hastamız 8 yaşında bir kız çocuğu, tümörü 3. Ventrikül dediğimiz beyin boşluğunun arkasında talamus ve beyin sapı gibi hayati fonksiyon merkezlerinin arasında idi. Bu bölgelerin ameliyatları daha önce hastanemizde yapılamıyordu, hastalar İstanbul, Ankara gibi büyük merkezlere sevk ediliyordu, ancak teknolojik gelişmelerle birlikte bu ameliyatları hastanemizde güvenle yapabilmekteyiz. Bu noktada bizim teşebbüslerimizden ziyade bölge halkına bu hizmetlerin sunulmasında en büyük destekçimiz olan hastane yönetimine Başhekimimiz Dr Mahmut BAYRAKÇIOĞLU'na katkıları için teşekkür ederiz. " şeklinde konuştular
 
Yukarı