Araç Muayenesi Hakkında Bilgilendirme

Mehmet DURGUN

Aktif Üye
Araç Muayenesi ne demektir?

Araç muayenesi, trafiğe çıkan motorlu ve motorsuz araçların teknik yeterliliklerinin muayene edilerek tespit edilmesidir.

Araç Muayene istasyonu nedir?

Araçların niteliklerinin tespit ve kontrol edildiği, bunun için gerekli cihaz ve personeli bulunan, araç muayenesinin yapıldığı ve muayene kanallarının olduğu sabit yapıdaki tesislerdir.

Aracımızı neden muayene ettirmeliyiz?

Araç kusurundan kaynaklanan trafik kazaları azalır, trafik güvenliği artar.
Düzenli muayene sayesinde araç ömrü uzar ve ikinci el değeri artar.
Egzoz gazlarının neden olduğu hava kirliliği azalır.
Egzoz emisyonunun denetlenmesiyle gürültü kirliliği azalır.
Araçların performansının artmasıyla yakıt sarfiyatı azalır.

Araçların muayenesi 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 34. maddesi gereğince yapılır.

Araç muayenesinin faydaları nelerdir?

Aracınızın muayenesinin düzenli ve eksiksiz olması sadece sizin ve ailenizin değil başkalarının hayatı ve güvenliği için de önem taşımaktadır.

Muayenesi düzenli olan bir aracın kullanım ömrü artacağından sağlıklı muayene, bütçeniz için de artı bir değer oluşturur.

Aracımızı ne zaman muayene ettirmeliyiz?
Araç Muayene Periyodları

Hususi (binek) otomobiller ve her türlü römorkları:
Hususi (binek) otomobiller ile bunların her türlü römorkları, ilk üç yaş sonunda ve devamında her iki yılda bir,

Resmi otomobiller ve her türlü römorkları: Resmi otomobiller ile bunların her türlü römorkları, ilk iki yaş sonunda ve devamında yılda bir,

Lastik tekerlekli traktörler (LTT) ve her türlü römorkları: Lastik tekerlekli traktörler ile bunların her türlü römorkları, ilk üç yaş sonunda ve devamında üç yılda bir,

İki veya üç tekerlekli araçlar ve her türlü römorkları: İki veya üç tekerlekli araçlar ve bunların her türlü römorkları, ilk üç yaş sonunda ve devamında iki yılda bir,

Diğer motorlu araçlar ve her türlü römorkları: Diğer bütün motorlu araçlar ile bunların her türlü römorkları, ilk bir yaş sonunda ve devamında yılda bir periyodik muayeneye tabi tutulur. (Taksi, kamyon, otobüs vb. ticari araçlar bu gruba dahildir.)

• Üzerinde tadilat, montaj v.b değişiklik yapılan araçların ayrıca özel muayenesi zorunludur. Bu araçlar Tadilat Sonrası Muayene Onayı için TÜVTURK İstasyonları’na gelirler.

• Karayoluna çıkmış olan araçların, teknik şartlara uyup uymadığı trafik zabıtasınca kontrol edilerek uygunsuzluk tespit edilenler, her an muayene istasyonlarına sevk edilip muayeneleri yaptırılabilir.

Araç muayenesini sadece ruhsata yazan araç sahibi mi getirebilir?


Araç muayenesine aracı ruhsaatta yazan sahibinin getirmesi zorunluluğu bulunmamaktadır. Araç sahibinin dışındaki kişiler de aracı muayeneye getirebilirler. Ancak, aracı muayeneye getirerek araç muayene uzmanlarına teslim eden kişi, muayene sonrasında aracı teslim alabilir.

Araç Muayenesi öncesinde hazırlanması gereken belgeler nelerdir?
Tüm araçlar için;

• Ruhsat*:
Trafik Tescil Belgesidir.

• Fenni Muayene İzin Belgesi*: Vergi dairesi veya bürolarından alınan ve aracın vergi borcu, trafik cezası ve OGS geçiş borcu olmadığını belirten belgedir. (Araç satışı ve devri için alınan “İlişik Kesme Belgesi” ile işlem yaptıramadığınızı belirtmek isteriz.)

• Trafik Sigortası*: Mali Sorumluluk Sigortası akit belgesi (İnsan taşımada kullanılmayan römorklar, kendilerini çeken motorlu aracın sigortasına dahildir. Bu araçlar için Mali Sorumluluk Sigortası akit belgesi talep edilmez.),

* Bu belgelerin eksikliğinin araç muayenesine başlamanız için engel teşkil ettiğini önemle hatırlatmak isteriz.

LPG veya CNG takılı araçlar için:

• Gaz Sızdırmazlık Raporu:
LPG veya CNG takılı araçlar için muayeneye öncesi sızdırmazlık raporu kontrolü kaldırılmıştır. Sızdırmazlık raporunu ihtiyaç yoktur.Sorularınız için iskenderun@otorapor.com adresinden veya 0326 616 12 12 numaralı telefondan bize ulaşarak sorabilirsiniz.

Otorapor oto ekspertiz İskenderun aracınız ile ilgili muayene öncesi kontrolleriniz, muayene sonrası eksiklerinizin giderilmesi ve egzoz emisyon ölçümü için başvurabilirsiniz.
 
Yukarı