18 Yıldır Halk Kütüphanesinin Olmaması Gündeme Taşındı

Rhosus

Admin
Yetkili Kişi
CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur da Hatay’ın bazı ilçelerine 18 yıldır halk kütüphanesi açılmamasını Meclis gündemine taşıdı.

AK Parti iktidara geldiğinde 1.350 olan halk kütüphanesi sayısının 2018 yılında 1.162’ye düştüğünü, 188 halk kütüphanesinin kapatıldığını hatırlatan Güzelmansur “Var olanlar kapatıldığı gibi bazı ilçelerde 18 yıldır kütüphane açmamakta ısrar ediliyor” dedi. CHP’li Güzelmansur, 21. yüzyılda Hatay’ın Defne, Arsuz ve Payas ilçelerinde hâlâ halk kütüphanesi olmamasının gerekçelerinin Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından açıklanmasını istedi.21. YÜZYIL TÜRKİYE’SİNE YAKIŞMIYOR

CHP’li Güzelmansur önergesinin gerekçesinde şu ifadeler yer verdi: “Bir toplumu aydınlığa, medeniyete taşıyan etmenlerin başında o toplumun eğitim ve kültür seviyesi gelmektedir. Toplumun eğitimi ve kültürel gelişimi noktasında da Halk Kütüphaneleri çok önemli bir yer tutmaktadır. Ancak bunca önemine rağmen, Hatay’ın Defne, Arsuz, Payas ilçelerinde hâlâ halk kütüphanesi yoktur ve bu durum 21. yüzyıl Türkiye’sine yakışmamaktadır.”
 

Dosyalar

Yukarı