Mehmet Akif Ersoy 80. Ölüm Yıl Dönümünde Anıldı

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. , Milli Şair ’un ölümünün 80’nci yıldönümü münasebetiyle bir mesaj yayımladı.

Başkan Savaş mesajında, “Milletimizin destan yazdığı İstiklal mücadelemizin başarısında şüphesiz, cephedeki kahramanlarımız kadar şiirleri, yazıları ve vaazlarıyla milli mücadelenin manevi ve fikri cephesini inşa ederek, milletimize moral, cesaret ve ümit aşılamış, istiklal ruhunun iliklerimize kadar işlemesini sağlamış şair ve ilim adamlarının da büyük bir katkısı vardır” ifadelerine yer verdi.

“MEHMET AKİF ERSOY, ÖRNEK ALINACAK SEVGİ VE DAVA ADAMI OLMUŞTUR”

Mehmet Akif Ersoy’un milli mücadeleye katılıp ülkesinin bağımsızlığına kavuşması için halkı aydınlatmak görevini seve seve kabul ettiğinin altını çizen Başkan Savaş, “Şiirleriyle bu ülkenin gerçek sahiplerine samimiyetle seslenen bir şair olan Mehmet Âkif, inancıyla sanatını bir arada tutabilmiş, sarsılmaz karakteriyle de toplum tarafından sevilmiş yakın tarihimizin en önemli şair ve düşünce adamlarından biridir. Mehmet Akif Ersoy, arkasında bıraktığı birçok şiirleriyle olduğu kadar, Vatan mücadelesine yaptığı katkılarıyla da övgüyü hak eden, vatanı için hiçbir fedakârlıktan kaçınmayan bir kişiliğe sahip olması nedeniyle örnek alınacak bir sevgi ve dava adamı olmuştur” dedi.

“KURTULUŞ SAVAŞI’NDA MİLLETE UMUT AŞILAYAN BİR IŞIK KAYNAĞI OLMUŞTUR”

Başkan Savaş mesajının devamında Mehmet Akif Ersoy’un Kurtuluş Savaşı’nda millete umut aşılayan bir ışık kaynağı olduğunu belirterek, “‘Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım/Hangi çılgın bana zincir vuracakmış? Şaşarım!’ dizeleri ise halkımızın ruhunda bulunan özgürlük ve bağımsızlık sevdasının en açık ifadesidir. O’nun yazdığı İstiklal Marşı, parçalanmış, darmadağın edilmiş, yok olmak üzere olan bir milletin, yeniden doğuşunun, şahlanışının destanıdır. 80 yıl önce kaybettiğimiz, ölümünden sonra bile, hâlâ yeri doldurulamamış olan Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u vefatının 80’inci yıldönümünde rahmet ve şükranla anıyorum” dedi.

 

mehmet akif ersoy

CEVAP VER