Kadının Elinden İpek Köyü Böyle Kuruldu

Kadın Dayanışma Derneği

Hani bir şarkı vardır ya “kadınlar vardır, kadınlar vardır, kadınlar her yerde.” İşte tam da öyle bir yerdeyiz. Samandağ’da kadınların kurduğu derneğin kendi çabalarıyla ortaya çıkardığı bir mekan, İpek Köyü.

 

Onlarca kadın el ele vermiş ve ninelerinden duydukları hikâyeleri günümüzle buluşturup hayata geçirmenin mutluluğunu ve gururunu yaşıyorlar. İpek köyünün kurucularından Samandağ Kadın Derneği başkanı Hülya Nehir, İpek köyünün nasıl kurulduğunu ve neyi amaçladıklarını anlattı.

 

 

“BU PROJE TARİHİMİZLE VE GELENEKLERİMİZLE ÖRTÜŞÜYOR”

 

 

-Özel bir çalışma gerçekleştirmişsiniz. Bu çalışmanın fikri nasıl oluştu?

Hülya Nehir: İpek böcekçiliği çok eski zanaat. Bizim büyükanne ve babalarımız ipek böcekçiliği yapageldiler. Yaklaşık 50-60 yıl öncesine kadar en önemli gelir kaynağıydı. Kadın istihdamı projesiyle çalışmalara başladık. Samandağ belediyesi ve Kadın Dayanışma Derneği bünyesinde bir çalışma gerçekleştirdik. Ancak bu proje tarihimizle, geleneklerimizle o kadar örtüştü ki, yaptığımız projelerin en kıymetlisi diyebilirim. Kadınlarla böyle bir proje etrafında buluşmak çok özel ve güzel oldu.

 

Kullandığımız bina metruk bir yapıydı. Dut ağaçlarını diktiğimiz yer ise mahallenin molozlarının döküldüğü bir alandı. Yaptığımız tadilat ile bu çalışmanın sürdürülebilirliğini sağlamayı amaçladık. Halk Eğitim ve İş-Kur’un desteği ve motor gücünü oluşturan Samandağ Belediyesi ve Kadın Dayanışma Derneği’nin ortak çalışması sonucu üretime başladık. Farklı çevrelerin fikirleriyle zenginleşen ve bir laboratuvara dönüşen çalışmamızda akademik çevrelerin ve modacıların katılımıyla, yeni fikirler oluşturmamıza yol açıyor.

 

Kısa sürede ikinci kursumuzu açtık. Yetiştirdiğimiz kozalar ve 55 kadının katlımı ile 12 ay boyunca üretimimizi gerçekleştiriyoruz. Evvel Temmuz festivalinde de şimdiye kadar ürettiğimiz farklı tarz ve modellerden ürünlerin satışını ilk kez gerçekleştirdik.

“KADIN BAKIŞ AÇISINA SAHİP YEREL YÖNETİMLERİN SAYISI NE YAZIK Kİ ÇOK AZ”

 

Yerel yönetimlerin rolü nedir? Nasıl bir destek sundular?

 

Yerel yönetimlerin çalışmalarımıza katkısı çok büyük. Kadın bakış açısına sahip yerel yönetimlerin sayısı ne yazık ki çok az. Samandağ belediyesi 2009’dan bu yana, bu anlamada birçok ilki başardı. Kadın danışma merkezi kurarak, kadınların sorunlarını ve çözüm üretme alanları oluşturuldu. Yerel yönetimler ile kadın derneklerinin ortak çalışmaları sonucu devasa projeler ortaya çıkıyor.

“İPEK BÖCEĞİ DÖNÜŞÜMÜYLE İNSANLIĞA BÖYLE BİR GÜZELLİK SUNUYOR”

 

İpek böcekçiliği özel bir çalışma. Siz bu projeye başlarken ne hissettiniz?

 

Paha biçilmez bir duygu. İpeğin insanla teması, kozanın kendisi çok özel bir olay. Küçücük bir tırtıl olarak geliyor, 5 evreyi yaşadıktan ve kendi kozasını kendisi örmeye başlıyor. Onun içinden çıkan kelebekte de yeni tohumlar çıkıyor. Burada yeniden dirilişin öyküsü var. Yeniden diriliş öyküsünün bütün aşamalarını tek tek ve aşkla yaşıyoruz. Aslında bir reenkarnasyon yaşanıyor. İpek böceği kendi reenkarnasyonunu gerçekleşiyor ve insanlığa böyle bir güzellik sunuyor. Tırtılın kendini kendi etrafında ördüğü alana hapsetmesi, ardından bir delik açarak ortaya çıkan kelebek, tohumlarını bırakarak bir sonsuzluk ortaya çıkarıyor.

 

“GÜZEL KADINLAR İLE ÇOK GÜZEL İŞLER YAPTIK”

 

Son olarak ne ifade etmek istersiniz?

Biz bu güzel insanlarla, bu güzel kadınlar ile çok güzel işler yaptık. Kendini mutfağa ve, dört duvar arasına hapsolmuş kadınların dışarıya çıkması, birbiriyle kaynaşması, beraber etkinlikler yapmaları inanılmaz güzel bir duygu. Size de teşekkürler.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here