İskenderun Hakkında Bilgiler

Hatay ilimizin en büyük ilçelerinden bir tanesi de İskenderuniskenderun_sahili-300x300dur. İskenderun Körfezi’ne ismini veren ilçe özellikle gelişmiş sanayisi ve limanları ile Hatay’ın en önemli ilçeleri arasında üst sıralarda yer almaktadır.

İskenderun Milattan Önce 333 yılında Büyük İskender tarafından Alexandreia ismi ile kurulmuştur. Hatay’ın ana vatana katılması ile birlikte 5 Temmuz 1938’de İskenderun’a giren Türk askerleri ilçeyi Ülke sınırlarına katmışlardır.

Eskiden beri bölge ekonomisinde önemli yeri olan İskenderun Osmanlının ilk petrol bulduğu yer olarak kayıtlara geçmiştir.

Sahil şeridi ile birlikte küçük İzmir lakabı yakıştırılan İskenderun’un doğa ve deniz manzarasının yanında güneşin batış açısı ile birlikte oluşan manzarası görülmeye değerdir.

İskenderun’un posta kodu 31200’dür. İskenderun’un Nüfusu 244.970 olup bu rakam 2014 verilerine dayanmaktadır. Yüzölçümü 228km2, rakımı 4m’dir.

İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, İskenderun Kaymakamı Hasan Özyiğit’dir.

İskenderun hava durumu

tahmin-show-2

İskenderun Haritası

İskenderun’un Mahalleleri

Akarca mahallesi, Aşkarbeyli mahallesi, Azganlık mahallesi, Barbaros mahallesi, Barıştepe mahallesi, Bekbele mahallesi, Bitişik mahallesi, Buluttepe mahallesi, Büyükdere mahallesi, Cırtıman mahallesi, Cumhuriyet mahallesi, Çay mahallesi, Çınarlı mahallesi, Denizciler mahallesi, Dumlupınar mahallesi, Düğünyurdu mahallesi, Esentepe mahallesi, Fatih Sultan Mehmet mahallesi, Gültepe mahallesi, Gürsel mahallesi, Güzelçay mahallesi, Güzelköy mahallesi, Hürriyet mahallesi, İsmet mahallesi, İnönü mahallesi, Kaledibi mahallesi, Karayılan mahallesi, Kavaklıoluk mahallesi, Kocatepe mahallesi, Kurtuluş mahallesi, Meydan mahallesi, Modernevler mahallesi, Muradiye mahallesi, Mustafa Kemal mahallesi, Numune mahallesi, Orhangazi mahallesi, Pınarbaşı mahallesi, Pirireis mahallesi, Sakarya mahallesi, Sarıseki mahallesi, Savaş mahallesi, Suçıkağı mahallesi, Süleymaniye mahallesi, Yenişehir mahallesi, Yıldırımtepe mahallesi, Yunus Emre mahallesi