Hatay’ın Her Köşesinde Şehitler Anıldı

Hatay Büyükşehir Belediyesi Mehteran Takımı

Hatay Büyükşehir Belediye(HBB) Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi ve Şehitleri Anma Günü münasebetiyle Hatay Valiliği tarafından düzenlenen programlara katıldı.

Günün ilk programı Antakya Şehitliği’nde gerçekleşti. Aziz vatan uğruna ebediyete intikal eden şehitlerin anısına şehitlikte çelenk sunarak saygısını gösteren Başkan Savaş, tüm şehitlerin kabirlerini ziyaret ederek karanfil bıraktı. Şehitlikte, şehit yakınlarıyla sohbet eden Başkan Savaş, buradan ayrılarak günün ikinci programına katılmak üzere Hatay Kültür Merkezi’ne geçti.

hatay-2-1
hatay şehitliği

Hatay Kültür Merkezi’nde Nihal-Turgut Anlar Anadolu Lisesi tarafından düzenlenen etkinliğe katılan HBB Başkanı Savaş, öğrenciler tarafından 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin manevi ruhunun anlatıldığı gösterileri yakından takip etti.

hatay-5-1
Nihal-Turgut Anlar Anadolu Lisesi

Hatay Valisi Erdal Ata başta olmak üzere birçok protokol üyesi ve vatandaşın katıldığı program, şehitlerin aziz ruhu için okunan Kuran tilaveti ile başladı. Öğrenciler tarafından hazırlanan ve Çanakkale Manevi ruhunu canlandıran tiyatral gösterileri ve programı izleyenler duygu dolu anlar yaşadı.

hatay-3-1
Hatay Valisi Erdal Ata

Başkan Savaş, Antakya’daki programların ardından İskenderun Deniz Üs Komutanlığı ve İskenderun Teknik Üniversitesi’nin ortaklaşa düzenlediği etkinliğe katıldı.

İskenderun Mustafa Yazıcı Devlet Konservatuarı’nda gerçekleşen etkinlikte Çanakkale Savaşı ve yokluklar içerisinde elde edilen zafer anlatıldı. Tarihin tanıklık ettiği en büyük zaferlerden biri olan Çanakkale Zaferi’nin mimarları olan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere silah arkadaşları bir kez daha saygı ve onurla alındı.

hatay-7
iskenderun mustafa yazıcı devlet konservatuarı

Gerçekleşen etkinliğin sonunda Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş ve katılımcılar tarafından Çanakkale Deniz Zaferi’ni anlatan kabartmalı resim sergisi açıldı.

Hatay Büyükşehir Belediyesi(HBB), 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi ve Şehitleri Anma Günü münasebetiyle şehit düşen askerler için Türkiye Harp Malulü Gazi, Şehit, Dul ve Yetimler Derneğinde mevlit okuttu.

Dernek binasında gerçekleşen mevlid-i şerife HBB Genel Sekreter Yardımcısı Metin Açık’ın yanı sıra şehit ve gazi aileleri ile birlikte çok sayıda vatandaş katıldı.

Mukaddes vatan toprakları için varını yoğunu hiç çekinmeden ortaya koyan, genç yaşta ve zor şartlar altında ülke topraklarını savunurken, ölümle burun buruna olduğunu bilmesine rağmen toprak altına girmeyi göze alan şerefli kahraman Mehmetçikler için okunan mevlitte duygu dolu anlar yaşandı.

Okunan mevlidin ardından düşüncelerini paylaşan şehit ve gazi aileleri, HBB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’ın ve HBB ailesinin sürekli yanlarında olmalarından dolayı duydukları memnuniyeti dile getirerek, böyle anlamlı bir günde şehitlerinin bir kez daha anılmalarına vesile olan Başkan Savaş’a teşekkür ettiler.

Hatay Büyükşehir Belediyesi Çanakkale Zaferi’nin 102’inci yıldönümü münasebetiyle Hatay Kültür Merkezi’nde ‘Şehitleri Anma Programı’nı Hataylılarla buluşturturdu.

Gerçekleştirilen programa, Hatay Vali Yardımcısı Meral Batı Demirbaş, HBB Başkan Vekili Serdar Güven, Hatay Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Prof. Dr. Mehmet Maden, HBB Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Gökhan Yıldırım, HATSU Genel Müdürü Mehmet Çaparali, HBB Muhtarlar Dairesi Başkanı Durmuş Yıldırım, şehit aileleri, gaziler ve çok sayıda vatandaş katılım gösterdi.

Program vatanı için gözünü kırpmadan canını veren şehitler için saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Ardından da Yusuf Esatoğlu tarafından Kur’an-ı Kerim tilaveti okuması katılımcılara duygu dolu anlar yaşattı.

Katılımın yoğun olduğu programa Bayram Ağıdı ve Bırak Kalemi Şair adlı şiirleri Ahmet Parlak okurken Ezel Tepenin Okçusu adlı şiiri Hüseyin Üzel okudu.

SEMAZENLER ÇANAKKALE ŞEHİTLERİ İÇİN DÖNDÜLER

Çanakkale Zaferi’nde şehit düşen askerler için gerçekleştirilen semazen gösterimi ile katılımcılar 18 Mart’ın maneviyatını derinden hissetti.

Çanakkale Savaşı‘nın maneviyatını hissettirmek ve gelecek nesillere milli bilinci aşılamak amacıyla Tarihçi Araştırmacı Yazar Dr. Ahmet Acar, 1.Dünya Savaşı çerçevesinde Çanakkale Savaşları konulu sunum gerçekleştirdi.

Hatay Vali Yardımcısı Meral Batı Demirbaş, HBB Başkan Vekili Serdar Güven, HBB Genel Sekreteri Mehmet Maden ve HATSU Genel Müdürü şehit ailelerini tek tek selamlayarak şehitlerin ruhuna Hatay Büyükşehir Belediyesi adına Türk Bayrağı heykeli ve hediye takdim edildi.

“ÇANAKKALE SEYİT ONBAŞI’DIR, NUSRET MAYIN GEMİSİ’DİR, ÖLÜME YÜRÜYEN 57’İNCİ ALAY’DIR”

Hatay Vali Yardımcısı Meral Barı Demirbaş, “Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne bu organizasyonu düzenlediği için çok teşekkür ederim. Çanakkale Seyit Onbaşı’dır, Nusret Mayın Gemisi’dir, Ölüme yürüyen 57’inci Alay’dır, Çanakkale her şeyden önce Mustafa Kemal Paşa ve onun kahraman askerleridir. Biz bu topraklarda çok şehit verdik, çok kan aktı. Bütün şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum ve onların emaneti olan tüm ailelerine ve kahraman gazilerimize sağlıklı uzun ve huzurlu bir ömür diliyorum” dedi.

BUGÜN EĞER HAYATTAYSAK ÇANAKKALE ZAFERİ’NDE ŞEHİT DÜŞEN ASKERLERİMİZ SAYESİNDEDİR”

HBB Genel Sekreteri Prof.Dr. Mehmet Maden,” Şehitlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı diliyorum. Bugün eğer hayattaysak Çanakkale Zaferi’nde şehit düşen askerlerimiz sayesindedir. Sizlerin acılarınızı burada paylaşıyoruz. Allah bir daha böyle acılar yaşatmasın” ifadelerine yer verdi.

“ÇANAKKALE ŞEHİTLERİNE VE O GÜNDEN BUGÜNE KADAR VATANI İÇİN CANINI FEDA EDEN ŞEHİTLERİMİZE MİNNETTARIZ”

HBB Başkan Vekili Serdar Güven, “Bugün burada sizlerle beraber duygulu anlar yaşıyoruz. Çanakkale şehitlerine ve o günden bugüne kadar vatanı için canını feda eden şehitlerimize minnettarız. Onları burada sizlerle dualar ile anıyoruz. Bu anlamlı geceye Hatay Büyükşehir Belediye Başkanımız Doç. Dr. Lütfü Savaş il dışında olduğundan dolayı katılamadı. Onun da sevgi ve selamlarını da iletmek istiyorum. Başkanımız adına değerli ailelerimiz ve gazilerimizle bir arada olmaktan gurur duyuyorum” dedi.

Gecede Hatay Büyükşehir Belediyesi Mehteran Takımı ve Tasavvuf Müziği Korosu ortak konser vererek katılımcıların duygu dolu anlar yaşamasına vesile oldu.
Programın sonunda Hatay Vali Yardımcısı Meral Batı Demirbaş ve Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Serdar Güven günün anlam ve önemine dair Hatay Büyükşehir Belediyesi Mehteran Takımı ve Tasavvuf Müziği Korosu’na çiçek takdim etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here