Hassa Eğri Göl

Eğri Göl (Hassa/Sugediği Köyü) (Suriye sınır çizgisinde)

egri-gol-sugedigi-hassahadarlar-golu-kucuk-golhaydarlar-goluhaydarlar-golu2haydarlar-golu3

Haydarlar Gölü (Hassa Haydarlar Köyü)
HATAY / Hassa Volkanik (Leçelik) alanı aynı zamanda bünyesinde su rezervleri barındırmaktadır. Bu rezervler zeytin ağaçları başta olmak üzere, küçük baş hayvan yetiştiricileri için, bölgeye özgü çalı formundaki bitki örtüsünü ve yabanıl hayatın devamını sağlayan ana unsurdur. Yüzeydeki su kurusa bile, oyuk ve mağaraların içindeki sular yaz mevsimi boyunca canlılığın devamını sağlayan, can suyu niteliği taşımaktadır.
Milyonlarca yılda oluşan ve ülkemizde bu kapsamda tek olan alan; günümüz sosyal ve politik sorunlarının çözümü için Organize Sanayi Bölgesine dönüştürülmesi adı altında yok edilmemelidir. Bugünün insanını doyurmanın çözümü, gelecek nesillerin haklarının ve bu dünya mirası alanın yok edilmesiyle olmamalıdır. Daha akılcı, sürdürülebilir sosyo-ekonomik çözümler elbette henüz tükenmemiştir.
HATAY / Aktepe-Hassa-Akbez karayolu ile Suriye sınır hattı arasında günümüzden 1.200.000 yıl ila 600.000 yıl öncesi arasında oluşmuş volkanik alanda; volkan konileri, lav tünelleri, bazalt sütunları, cüruf konileri, sıçratma konileri, hornitoslar, basınç sırtı oluşumları, volkanik çukur ve çöküntüler, lav kanalları, lav kemerleri, taş köprüler, taş oluklar lav mağaraları gibi volkanik yapılar mevcuttur. Bunun yanında bu yapının altında yer alan su rezervleri ile volkanik yapı içinde yaşamını sürdüren canlı türleri mevcuttur.

Ayrıca bu bölge içinde İslamiyet öncesi Türk mezarları da belirlenmiştir. Hatta yapılan arazi incelemelerinde tarih öncesi insanlara ait olduğu düşünülen belirtilere rastlanmıştır. Alan bu özellikleri ile bir Jeopark için gerekli bütün unsurları fazlasıyla taşımaktadır. Alan taşıdığı bu eşsiz jeolojik oluşumları ile yer bilimciler için paha biçilemez bir eğitim ortamı da sunmakta olup detaylı araştırılmayı beklemektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here