Dörtyol Hakkında Bilgiler

dortyol_ilkkursn-300x200İlk kurşunun atıldığı Hatay’ın narenciyesi ile ünlü ilçesi Dörtyol’un tarifi Milattan Önce 5binli yıllara dayanır.

İskenderun körfezine kıyısı olan ilçemiz kültür turizmi bakımından da zengin yapıları vardır.

Daha önceleri Adana’nın Seyhan ilçesine bağlı olan Dörtyol Hatay’ın anavatana katılması ile birlikte 7 Temmuz 1939 yılında Hatay’a bağlanmıştır.

Dörtyol ilçemizin posta kodu 31600’dür. Nüfusu 117.000 olan Dörtyol’un rakımı 4mdir. Toplam yüzölçümü ise 604km2’dir.

Dörtyol Ekonomisi

İlçemizde bulunan ağırlıklı sektörler; demir çelik , makine ve yedek parça sektörleridir. Özelikle konumu ve lojistik üstünlüğü nedeniyle, Dörtyol demir çelik sektöründe faaliyet gösteren firmaların tercih ettiği bir bölge olmuştur. Bölgeye yapılan yatırımlar beraberinde yan sanayinin ve diğer sektörlerin de gelişimine katkıda bulunmuştur.

İlçe lojistik imkanları ile 5 adet gaz ( AYGAZ, İPRAGAZ, MİLANGAZ, PETGAZ, SHELL ) ve 5 adet de akaryakıt ( AKPET, BİRLEŞİK PETROL, BOTAŞ , DELTA RUBİS, TPIC ) dolum ve depolama tesislerinin tercihi olmuştur.

İlçemiz , 6 adet yaş meyve sebze paketleme ve ihracat firmaları ile yalnızca İlçenin değil bölgenin ürettiği yaş meyve sebzeyi başta Rusya federasyonu ve Ortadoğu ülkeleri olmak üzere dünyanın bir çok ülkesine ihracat gerçekleştirmektedir.

Dörtyol İlçesi,İskenderun Demir Çelik A.Ş. ‘nin bölgede olmasından dolayı bir çok demir imalat sanayi tesisini bünyesinde barındırmaktadır. Makine sanayisi , yedek parça imalatı , yassı demir sanayisi kollarında 120 adet imalatçı firma ile üretim yapmaktadır.

Dörtyol, Türkiye’nin birinci büyük 500 sanayi kuruluşundan 7’ sine ve ilk 100 büyük sanayi kuruluşundan da 5’ ine ev sahipliği yapmaktadır.

İlçedeki yatırımcı sayısı her geçen yıl artmaktadır. Yabancı sermaye tarafından da tercih edilmeye başlayan İlçemizde MMK Metalurji tarafından İlçemizde kurulan tesis Türkiye’de özel sektör tarafından sıfırdan kurulan en büyük sanayi kuruluşudur.

Rusya’ nın Demir Çelik sektöründe %18 pazar payına sahip olan MMK Rus ortaklık ile ATAKAŞ Şirketler Grubu tarafından yapımı tamamlanan 2,5 milyon ton üretim kapasiteli olup , 1.153 kişiye istihdam sağlayan MMK Metalurji Sanayi Ticaret ve Liman İşletmeciliği faaliyettedir.

Dörtyol Kültür ve Turizm

Bir tarım ve sanayi şehri olan Dörtyol aynı zamanda; tarihi ve kültürel mekânları ile kültür turizmi, Çökek yaylası ve mesire alanı Yeniyurt Sahili ile yaz turizmi açısından bir turizm cazibe merkezidir.
19-21 Aralık 2014 tarihlerinde 3. yapılan İlkkurşun , Dörtyol Kültür ,Sanat ve Turunçgil Festivali ile İlçede konserler , paneller , gösteriler,sergiler gibi Kültür ve Sanat etkinlikleri yapılmaktadır. Bu sayede hem İlçeye kültür ve sanat açısından aktif günler yaşatılmakta hem de İlçenin en önemli ürünü olan turunçgillerin tanıtılması için çalışmalar yapılmaktadır.

İlçemize ait başlıca kültür varlıkları; İlk Kurşun Müzesi , Atatürk Evi , Mancınık kalesi , Kinet Höyüğü

İlçemizin doğal zenginlikleri ve mesire yerleri; Tümüyle çam,ardıç ve maki türü ağaçlar ve kır çiçekleri ile kaplı, orman ile içi içe olan yayla ve mesire alanı özellikle yaz aylarında yoğun ilgi görmektedir. Bunun yanında Kuzuculu Zübeyde hanım Parkı , Yeşilköy Sahil Parkı, Beşikgöl ilçemiz halkının piknik ve mesire alanlarıdır.

Bunun yanında Amanos dağlarında başta Topaktaş ve Çökek yaylaları olmak üzere 50 yayla bulunmaktadır.
İlçemizin kültürel yapısında, nüfus yapısının etkileri açıkça görülmektedir. Yurdumuzun dört tarafından gelerek Dörtyol’a yerleşen vatandaşlar, İlçemizde örf, adet ve ananelerini yaşayarak kültürel bir mozaik oluşturmaktadırlar.

Dörtyol hava durumu

tahmin-show-2

Dörtyol Haritası

Dörtyol Mahalleleri

Altınçağ mahallesi, Çatköy mahallesi, Çaylı mahallesi, Kapılı mahallesi, Karakese mahallesi, Kışlalar mahallesi, Konaklı mahallesi, Kuzuculu mahallesi, Numune mahallesi, Evler mahallesi, Ocaklı mahallesi, Özerli mahallesi, Sanayi mahallesi, Yeniyurt mahallesi, Yeşil mahallesi, Yeşilköy mahallesi