Arsuz Hakkında Bilgiler

arsuz_kopru-300x150Hatay’ın sınırlarının tekrar çizilmesi ile birlikte 2012 yılında ilçe olan Arsuz, ilimizin turizm bölgelerindendir. Bilinen en eski adı Rhosus ile Antakya’ya ismini veren Nikator tarafından isimlendirilmiştir.

Yaz turizmi ile birlikte özel bir kuma sahip olan kumsalları turistlerin akınına uğrar. Konaklama tesisleri yüzünden turizmde Dünyaca ataklar yapamayan Arsuz’un gelecekte Türkiye’nin ve Dünya’nın gözde turizm merkezlerinden birisi olacağı kesin gibidir.

Arsuz’dan takriben 10 kilometre kadar güneye indiğinizde Konacık Köyü sahilinde Helenistik dönemden kalma antik liman şehirinin kalıntılarını da görebilirsiniz.

Ekonomisi her ne kadar tarım ve hayvancılık olsada turizmden de ciddi gelirleri vardır. Arsuz’un posta kodu 31290’dır.

Arsuz’un nüfusu 81000’dir. Belediye başkanı Nazım Culha, Kaymakamı Fatih Baysal’dır. Arsuz’un yüzölçümü 462mk2, rakımı 3m’dir. Arsuz’da Arabın Gölü isminde doğa harikası bir doğal göl bulunmaktadır.

Arsuz hava durumu

tahmin-show-2

Arsuz Haritası

Arsuz Mahalleleri

Akçalı mahallesi, Arpaderesi mahallesi, Arpagedik mahallesi, Aşağı mahallesi, Kepirce mahallesi, Avcılarsuyu mahallesi, Beyköyü mahallesi, Derekuyu mahallesi, Gökmeydan mahallesi, Gözcüler mahallesi, Gülcihan mahallesi, Hacıahmetli mahallesi, Harlısu mahallesi, Haymaseki mahallesi, Helvalı mahallesi, Hüyük mahallesi, Işıklı mahallesi, Kale mahallesi, Karaağaç mahallesi, Karagöz mahallesi, Karahüseyinli mahallesi, Kışla mahallesi, Konacık mahallesi, Kozaklı mahallesi, Kurtbağı mahallesi, Madenli mahallesi, Nardüzü mahallesi, Nergizlik mahallesi, Pirinçlik mahallesi, Tatarlı mahallesi, Tülek mahallesi, Uluçınar mahallesi, Üçgüllük mahallesi, Yukarı mahallesi, Kepirce mahallesi